Poświęcenie odremontowanej Cerkwi w Opace Dużej

Opaka 2015

25 kwietnia br. w Opace Dużej (parafia Werstok) odbyło się poświęcenie odremontowanej Cerkwi filialnej pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Uroczystościom przewodniczył Jego Eminencja, Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski w asyście licznie przybyłego duchowieństwa.

Uroczystości w Opace Dużej miały swój szczególny charakter również dlatego, że podczas św. Liturgii Eminencja udzielił święceń diakońskich absolwentowi Prawosławnego Seminarium Duchownego Dawidowi Brewczykowi. Hierarcha życzył młodemu duchownemu Bożego błogosławieństwa oraz wytrwałości w dalszej posłudze.

 

więcej czytaj na : http://www.orthodox.pl/poswiecenie-cerkwi-w-opace-duzej/

Uroczystości na św. Górze Grabarce

Grabarka 2015

W III niedzielę po Passze, 26 kwietnia br., w Monasterze św. Marty i Marii na św. Górze Grabarce odbyło się nabożeństwo poświęcone Św. św. Niewiastom Niosącym Wonności.

Św. Liturgię celebrował Jego Eminencja, Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski.  Jego Eminencja uhonorował nagrodami cerkiewnymi duchownych. Nagrodzeni zostali ks. Krzysztof Matwiejuk i ks. Rafał Szczerbacz, którzy otrzymali prawo noszenia skufii.

Po Ewangelii Jego Eminencja wygłosił homilię, w której zaznaczył jak ważna jest wiara w Zmartwychwstałego Chrystusa, a także to, że wszyscy – tak jak Niewiasty Niosące Wonności – jesteśmy świadkami tego wielkiego wydarzenia i swoją wiarą powinniśmy świadczyć o jego realności, jeżeli jesteśmy prawdziwymi członkami Cerkwi. Jego Eminencja wspomniał również o wybraniu siedmiu diakonów. Podczas nabożeństwa, Jego Eminencja Metropolita Sawa, udzielił także święceń kapłańskich ks. diakonowi Dawidowi Brewczykowi.

 

więcej czytaj na : http://www.orthodox.pl/uroczystosci-na-sw-gorze-grabarce-4/

 

Konsekracja nowego biskupa ewangelickiej Diecezji Wrocławskiej

7 marca, w Kościele Pokoju w Świdnicy ks. Waldemar Pytel – wybrany na urząd w październiku 2014 r. przez Synod  Diecezji – został oficjalnie konsekrowany na biskupa Diecezji Wrocławskiej.

Świadcząc swoim życiem i postawą w mocy Ducha Świętego, pragnę być biskupem duszpasterzem, aby w tych niełatwych czasach: „wzmocnić opadłe ręce i zasilić omdlałe kolana”. Po to, byśmy byli Kościołem otwartym, Kościołem dla wszystkich, ale nie dla wszystkiego – przytacza słowa biskupa Pytla portal luteranie.wroc.pl.

Aktu konsekracji dokonał zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec, a w uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości: ustępujący z urzędu bp Ryszard Bogusz, bp Ragnar Persenius z Uppsali w Szwecji, Staffan Herrström, ambasador Królestwa Szwecji w Polsce.

Podróż wspomnień z Arturo Mari

Autorką publikowanego poniżej artykułu jest Monika Papst, wolontariuszka Fundacji, a z zamiłowania i wykształcenia tłumaczka języka włoskiego. Monika rok temu miała okazję uczestniczyć w pracy ekipy filmowej podczas zdjęć do filmu dokumentalnego o przyjaźni papieża Jana Pawła II z fotografem Arturo Mari. Monika, Arturo i reszta ekipy odwiedzili razem kilka ważnych i znaczących w życiu Jana Pawła II miejsc, m.in. ukochane Tatry i dawny obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. To tam właśnie szczególnego wymiaru nabiera nauczanie papieża Polaka o ekumenizmie, o którym pisze Monika.

Zdjęcie z Arturo Mari z Jubileuszu Kardynała Henryka Gulbinowicza, Hala Stulecia 16 X 2013 (fot. M.Papst)

Czytaj dalej