Warsztaty Lato w Dzielnicy

Fundacja “Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” serdecznie zaprasza dzieci w wieku 7-10 lat na warsztaty Lato w Dzielnicy Czterech Wyznań.

Warsztaty są całkowicie BEZPŁATNE.

Zajęcia odbywać się będą przez tydzień od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-13:00 w Dzielnicy Czterech Wyznań.

Termin warsztatów: 22-26.08.2022 r.

Zapisy i szczegółowe informacje:
promocja@fundacja4wyznan.pl
tel.: 575 111 933

Liczba miejsc ograniczona.

Warsztaty “Dzieciaki” 2016

Fundacja Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań zaprasza serdecznie dzieci z czwartych i piątych klas szkoły podstawowej do wzięcia udziału w cyklu warsztatów projektu „Dzieciaki”. W jesienno-zimowej edycji zaplanowanych zostało 6  spotkań,  podczas których dzieci odwiedzą świątynie dzielnicy i będą miały okazję nie tylko poznać, ale także porozmawiać z duchownymi czterech wyznań. Będzie to świetna okazja do nawiązania nowych znajomości i wymiany poglądów młodych uczestników projektu. Zajęcia będą obejmowały także działania artystyczne: plastyczne, muzyczne czy teatralne.

Spotkania będą się odbywały w soboty i niedzielę.

Liczba miejsc, ze względu na specyfikę zajęć jest ograniczona.

Zajęcia są bezpłatne.

Cykl spotkań stanowi zamknięta całość. Przystępując do projektu uczestnicy deklarują chęć obecności na wszystkich zajęciach.

Szczegółowe informacje będą rozsyłane uczestnikom po zgłoszeniu i zakwalifikowaniu się do projektu.

Zgłoszenia proszę kierować na adres mailowy koordynatorki projektu „Dzieciaki” Anny Kałużnej:

a.kaluzna@fundacja4wyznan.pl

“Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

mkidn_01_cmyk

Pierwsze zajęcia w ramach programu „Dzieciaki”

Pierwsze warsztaty, tym razem poświęcone żydowskiemu świętu Purim, już za nami. W sobotę, 28 lutego grupa ponad 20 dzieciaków spotkała się w salce przy parafii  Ewangelicko-Augsburskiej i razem z opiekunką projektu p. Anną Kałużną przygotowała kukiełkowy purim szpil. Dzieci samodzielnie wykonały kukiełki – postaci z biblijnej Księgi Estery: Esterę, Mordechaja, perskiego króla Achaszwerosza, Hamana – i przedstawiły historię cudownego ocalenia narodu żydowskiego, które świętowane jest 14. i 15. dnia miesiąca Adar (w 2015 roku jest to 4 i 5 marca).

fot. Anna Kałużna

Program „Edukacja w Miejscach Pamięci – ścieżki kulturowe” będzie kontynuowany w 2015 roku

„Edukacja w Miejscach Pamięci – ścieżki kulturowe” to program dla uczniów wrocławskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimazjalnych realizowany przy wsparciu finansowym i merytorycznym Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia i Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Dzięki uczestnictwu w programie uczniowie już od najmłodszych lat poznają najistotniejsze elementy naszej tożsamości narodowej i historycznej oraz zdobywają wiedzę na temat szczególnie znaczących miejsc na mapie Polski (licealiści odwiedzają np. dawny obóz koncentracyjny w Auschwitz). Program stawia sobie za zadanie uwrażliwienie młodych ludzi na problemy innych wyznań czy kultur, oferując lekcję tolerancji i szacunku.

Uczniowie klas piątych szkół podstawowych realizują program „Edukacja w Miejscach Pamięci –ścieżki kulturowe” na terenie Wrocławia. Fundacja „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” jest jedną z dwóch wrocławskich instytucji, która opracowała projekt wpisujący się w założenia programowe i organizuje – cieszące się dużym powodzeniem i zbierające entuzjastyczne oceny ze strony nauczycieli – warsztaty w czterech świątyniach znajdujących się w Dzielnicy. To tu, odwiedzając synagogę, kościół ewangelicki, katolicki i prawosławną cerkiew, dzieci często po raz pierwszy stykają się z religijną różnorodnością, poznają obrządek wyznań innych niż ich własne, a przede wszystkim uczą się okazywania szacunku dla inności, nie tylko tej determinowanej przez religię.

Czytaj dalej

Rusza nabór do projektu “Dzieciaki”

Od lutego 2015 ruszy kolejna edycja projektu „Dzieciaki” prowadzonego przez Fundację “Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”. Projekt, jeden z najważniejszych prowadzonych przez Fundację, ma na celu edukację międzykulturową. Uczestnicy projektu poznają świątynie i duchownych Dzielnicy Wzajemnego Szacunku. Dzieci będą miały niepowtarzalną okazję stanąć twarzą w twarz z księdzem prawosławnym, księdzem rzymsko-katolickim, pastorem i rabinem, których będą mogły zapytać o wszystko! Wezmą także udział w warsztatach, które przybliżą im różnorodne tradycje wrocławian.

Planowane jest także spotkanie muzyczne, gdzie dzieci wyśpiewają radość na wiele sposobów, a także spotkanie z jidyszową poezją, z książkami w różnej postaci, świąteczne spotkanie „od kuchni”, wyrób świec, pisanek, przygotowanie przedstawienia purimowego, ale co najważniejsze, dzieci będą miały możliwość spotkań w różnorodnym gronie uczestników i poznania się wzajemnie.

Zeszłoroczna edycja "Dzieciaków" - z wizytą u prawosławnych

Zeszłoroczna edycja projektu “Dzieciaki” – z wizytą u prawosławnych

            Serdecznie zapraszamy do udziału w cyklu spotkań dla dzieci w wieku od 7 do 9 lat.

 Będą się odbywać w soboty lub niedzielę, zwykle w godzinach od 11.00 do 13.00.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Cykl spotkań stanowi zamkniętą całość. Przystępując do projektu uczestnicy deklarują chęć uczestniczenia we wszystkich przewidzianych programem  zajęciach.

Liczba miejsc jest ograniczona.

Dalsze, szczegółowe informacje będą rozsyłane uczestnikom po zgłoszeniu

 i zakwalifikowaniu się do projektu.

Zapisy, drogą mailową, proszę kierować koordynatorki projektu „Dzieciaki”

Anny Kałużnej na adres a.kaluzna@fundacja4wyznan.pl

Salon Wzajemnego Szacunku – 15.12.2014

Poniedziałkowy Salon odbył się w salce parafialnej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, która wypełniła się po brzegi zainteresowanymi słuchaczami. Pan Jerzy Kichler (Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu) rozpoczął spotkanie od przedstawienia zaproszonego gościa, a był nim profesor Stanisław Krajewski – matematyk i filozof, pracownik Instytutu Filozofii UW. Jest to wybitna postać współczesnego życia żydowskiego w Polsce. Po 1989 współtwórca m.in. Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Izraelskiej, Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz Fundacji Forum Żydowskiego, w ramach której zainicjował „żydowski telefon zaufania”. Od 2008 roku członek Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, a wcześniej w latach 1991–2006 członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Autor licznych publikacji na temat judaizmu i dialogu międzyreligijnego, laureat wielu nagród m.in. im. ks. Stanisława Musiała.

Czytaj dalej

Dzieciaki śpiewają o zimowych świętach

fot. Jagoda Marszałek

Pani Anna Kałużna, koordynatorka projektu “Dzieciaki” zaprasza Państwa na ostatnie, wyjątkowe spotkanie, podsumowujące tegoroczną edycję projektu.

W najbliższą sobotę 13 grudnia o godzinie 11.30 w sali przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Opatrzności Bożej we Wrocławiu będziemy mieli okazję wysłuchać płyty o świętach zimowych w Dzielnicy, którą przygotowały dzieciaki biorące udział w projekcie.

Nagranie jest efektem pracy dzieci oraz instruktorów: Małgorzaty Waszkiewicz, która nagrała opowiadających i poskładała materiał, Łukasza Grysia, który pomagał w śpiewaniu zimowych pieśni oraz Tomka Dudy, który czuwał nad przygotowanym tekstem.

Spotkanie zamyka tegoroczną edycję projektu “Dzieciaki”, o naborze na przyszły rok będziemy informować już niedługo.

Droga ku tolerancji – relacja z panelu dyskusyjnego

W czwartek 27 października w Synagodze pod Białym Bocianem odbył się panel dyskusyjny pt. „Droga ku tolerancji”. Miejsca prelegentów zajęli przedstawiciele czterech wyznań: prof. dr hab. Stefan Dudra (Kościół prawosławny), Krzysztof Korzonkowski (Gmina Wyznaniowa Żydowska), ks. bp elekt Waldemar Pytel (Kościół ewangelicko-augsburski) i ks. dr hab. Jarosław Lipniak (Kościół rzymskokatolicki), który w ostatniej chwili zastąpił ks. prof. Romana E. Rogowskiego. Moderatorem spotkania był prof. Adam Jezierski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Czytaj dalej

Salon Wzajemnego Szacunku – 23.11.2014 r.

Gościem niedzielnego Salonu (i tym razem w salce przy Katedralnej Parafii Prawosławnej) był dr Marcin Szydzisz – pracownik naukowy Instytuty Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego, którego zainteresowania naukowe koncentrują się przede wszystkim wokół problematyki bliskowschodniej. Tematem wystąpienia dra Szydzisza była „Sytuacja na Bliskim Wschodzie – relacje między chrześcijanami a muzułmanami”.

Czytaj dalej

Salon Wzajemnego Szacunku – 19.11.2014 r.

Gościem Salonu Wzajemnego Szacunku, odbywającego się tym razem w salce przy Katedralnej Parafii Prawosławnej, był profesor Adam Jezierski – Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, wykładowca na Wydziale Chemii, specjalista w dziedzinie fizykochemii nieorganicznej i spektroskopii molekularnej.

Czytaj dalej