Komentarz katolicki – niedziela 13.10.2013

1512797_600884686650764_1755358873_n

28. Niedziela Zwykła 13.10.2013

 Zmierzając do Jerozolimy przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei. 12 Gdy wchodzili do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka 13 i głośno zawołali: «Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami!» 14 Na ich widok rzekł do nich: «Idźcie, pokażcie się kapłanom!» A gdy szli, zostali oczyszczeni. 15 Wtedy jeden z nich widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga donośnym głosem, 16 upadł na twarz do nóg Jego i dziękował Mu. A był to Samarytanin. 17 Jezus zaś rzekł: «Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? 18 Żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec». 19 Do niego zaś rzekł: «Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła».

Wbrew pozorom osoba trędowatego ani jego trąd nie są w tym wydarzeniu najważniejsze! A więc co…? Słowo Boga! Słowo, które Bóg kieruje do człowieka jest zawsze słowem DOBRYM; słowem DŹWIGAJĄCYM (“wstań”); jest słowem pokazującym perspektywę ROZWOJU I NADZIEI (“idź”); jest słowem LECZĄCYM (“uzdrowienie”). Ale ze strony tego człowieka, jak pokazuje to fragment niedzielnej ewangelii, musi być spełniony podstawowy warunek: WIARA, z którą człowiek przyjmuje to słowo.

 A przyjąwszy słowo – obietnicę, z wiarą wykonuje je. Wiara i posłuszeństwo słowy Boga. Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła: Ty człowiecze masz klucz w swoich rękach…, bo ja zawsze jestem Bogiem dobrym, jestem miłością, jestem gotowy ciebie leczyć i prowadzić …; Ty jesteś wolny i sam musisz zdecydować, otworzyć swoje serce…

 WIARA zanim będzie dziękczynieniem najpierw musi przejść przez przełom oczyszczenia (patrzymy na świadków wiary: np. oczyszczenie z trądu Syryjczyka Naamana z 2 Krl 5, 14-17). Nasze codzienne PRÓBY WIARY. W nich doświadczamy z Jezusem Chrystusem przejścia ze śmierci do życia, ze zguby do ratunku, z choroby do zdrowia, z rozpaczy do radości. To jest przełom paschalny…

RADOŚĆ z wiary (“oto przekonałem się, że na całej ziemi nie ma innego Boga…” – wyznaje uzdrowiony Naaman). Jeśli chcemy podziękować, to nie znajdziemy lepszego sposobu, jak eucharystia – Msza św., gdzie włączymy się w dziękczynienie samego Chrystusa i Kościoła Bogu Ojcu.