Pamięci JE ks. arcybiskupa Jeremiasza

Podczas uroczystej liturgii 18 kwietnia 2017 r. przedstawiciele Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań pożegnali  Jego Ekscelencję arcybiskupa Jeremiasza, zwierzchnika prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej, który zmarł w nocy z 16 na 17 kwietnia 2017 roku. Swą szlachetną postawą wspierał On powstanie Dzielnicy Czterech Świątyń w 1995 roku, a 2005 utworzenie Fundacji Dzielnicy.  Pomimo wielu obowiązków w diecezji, władzach Kościoła i Akademii w Warszawie, zawsze znajdował czas by uczestniczyć w życiu sąsiednich wspólnot: rzymskokatolickiej, ewangelicko-augsburskiej i gminy wyznaniowej żydowskiej oraz w bieżących działaniach Fundacji. W pożegnaniu w katedrze uczestniczyli przedstawiciele wspólnot: ewangelicko  augsburskiej – JE ks. biskup Ryszard Bogusz, JE ks, biskup Wademar Pytel, rzymskokatolickiej –  ojciec Maksymilian i przewodniczący gminy żydowskiej Aleksander Geichgewicht. Na uroczystość przybyli także członkowie władz Dzielnicy: przewodniczący zarządu Stanisław Rybarczyk, wiceprzewodniczący Andrzej Michaluk i przewodniczący rady Jerzy Kichler, który wygłosił słowo pożegnalne. Kichler podkreślił ogromny wkład JE Jeremiasza w utworzenie i działalność Dzielnicy, podkreślając niespotkane wcześniej w historii religii inicjatywę JE Jeremiasza w zaproszenie żyda na liturgię w cerkwi i udział JE w życiu gminy żydowskiej. Data Jego śmierci miała niezwykle symboliczny charakter: stało się to w dzień, w którym święto Wielkanocy, jest obchodzone przez kościoły chrześcijańskie obecne w Dzielnicy, a także przez żydów jako szósty dzień Paschy.

Śmierć JE arcybiskupa Jeremiasza wypełniła nasze dusze ogromnym smutkiem. Pozostaje nam wiara, że mimo odejścia do nowego życia, JE ksiądz arcybiskup Jeremiasz będzie patronem Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań.