Panel Dyskusyjny „Droga ku tolerancji” Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań jak miejsce dialogu i współpracy

Szanowni Państwo 

Fundacja Dzielnicy Wzajemnego Szacunku ma zaszczyt zaprosić na panel dyskusyjny „Droga ku tolerancji”, tematem tegorocznego panelu będzie „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań jak miejsce dialogu i współpracy”

Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań to unikatowe miejsce na mapie Wrocławia, a także Polski, gdzie w niewielkiej odległości od siebie położona jest synagoga oraz kościoły: prawosławny, ewangelicko-augsburski i katolicki. 25 lat temu, w 1995 roku, przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, Kościoła prawosławnego, Kościoła ewangelicko-augsburskiego i Kościoła katolickiego zdecydowali, że warto jest podjąć współpracę i podkreślać to, co wszystkich łączy i przyczynia się do wzajemnego poznania.

Podczas panelu przypomnimy, jak powstała Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań, w jaki sposób doszło do przełamywania barier, prowadzenia dialogu i współpracy między wyznaniami.

Zastanowimy się, jak wyobrażamy sobie funkcjonowanie Dzielnicy, co udało się osiągnąć, a czego nie, a także jakie znaczenie ma i może mieć Dzielnica jako miejsce budowania dialogu międzywyznaniowego.

Jesteśmy przekonani, że w czasie panującej obecnie pandemii wartości ważne dla Dzielnicy, takie jak wzajemny szacunek, tolerancja, współpraca, miłość bliźniego, mają dziś szczególne znaczenie.

Naszymi gośćmi będą osoby, które tworzyły Dzielnicę i od wielu lat współpracują z Fundacją:

Biskup Ryszard Bogusz (Kościół ewangelicko-augsburski)

Jerzy Kichler (Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu)

Ksiądz Aleksander Konachowicz (Kościół prawosławny)

Stanisław Rybarczyk (Fundacja Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań)

Ojciec Maksymilian Stępień (Kościół katolicki)

Panel poprowadzi Dariusz Tokarz

W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce w panelu może wziąć udział 50 osób informujemy również, że panel będzie nagrywany i umieszczony na naszej stronie internetowej w przeciągu tygodnia.  


“Projekt wspófinansowany przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia”