Salon Wzajemnego Szacunku 27.12.2022

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na ostatni w tym roku Salon Wzajemnego Szacunku, który odbędzie się 27.12.2022 (wtorek) o godzinie 19:00. Gościem Salonu będzie Mirach Żelechower-Aleksiun.

Tytuł spotkania pochodzi z szabatowego czytania Parszy (rozdziału) Tory o nazwie Mikec (מִקֵּץ w tłumaczeniu z języka Hebrajskiego oznacza „i stało się”). Rozdział odnosi się do dziejów Józefa. Wiąże się też z historią dialogu. Więcej nie zdradzimy, zapraszając Państwa na spotkanie.

Mira Żelechower-Aleksiun jest artystką aktywną we wrocławskim i ogólnopolskim środowisku sztuki. Jest malarką i scenografem. Była związana z teatrem studenckim Kalambur, w którym stworzyła scenografie, m.in. do Gyubala Wahazara Gombrowicza w reżyserii Włodzimierza Hermana, do premiery Mole i odwiedziny Piotra Załuskiego, do Łysej śpiewaczki Ionesco z W. Hermanem. Innym teatrem, z którym związała się od jego początków, był Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice. Artystka współorganizowała liczne wydarzenia w ramach Duszpasterstwa Środowisk Twórczych. Współtworzyła ideę, sympozjum i wystawę Biennale Młodych Droga i Prawda w kościele św. Krzyża we Wrocławiu (1985, 1987). Za znaczący fakt w życiu artystycznym Mira uważa wybór jej obrazu Zrastanie jako puentę wystawy Polaków portret własny. Jej obraz stanowił także ważny akcent wystawy Obcy w domu. Wokół Marca ’68, w 50. rocznicę Marca ’68, 2018. Z okazji 50-lecia pracy twórczej Miry ukazała się książka Mona opowieść o życiu malarki Moniki Braun. Wkrótce ukaze się wysiłkiem wrocławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki monografia pt Mira między A i Ż . Wystawy indywidualne: około 50, udział w ponad 80. wystawach zbiorowych oraz w licznych sympozjach, panelach artystycznych i innych istotnych działaniach w obszarze sztuki.

Spotkanie będzie odbywało się na platformie ZOOM. Link będzie działał w dniu wydarzenia https://ewst-pl.zoom.us/j/96684555579

Spotkanie będzie transmitowanie na żywo na Facebooku.

Serdecznie zapraszamy!

Działalność Fundacji Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań w roku 2022 została dofinansowana ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Gminy Wrocław (https://www.wroclaw.pl)