HOME |
Zapraszamy na Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA, który już po raz 16 odbędzie się w Synagodze pod Białym Bocianem. Szczegółowy program podamy wkrótce.
9 maja obchodzimy Dzień Europy. Z tej okazji już po raz trzeci wrocławski Park Staromiejski zamieni się na jeden dzień w miasteczko europejskie. W programie m.in. europejski tramwaj, gra miejska oraz debata. W namiocie Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego można będzie zasięgnąć porady prawnej, wybrać publikacje oraz dowiedzieć się, jakie prawa przysługują obywatelom UE. Odwiedziny w miasteczku to także okazja do spotkania z osobistościami ze świata polityki i kultury, poznania wrocławskich organizacji pozarządowych i wymiany poglądów na temat zbliżających się wyborów do PE.
My też tam będziemy!
Alleluja!
Przy okazji wielkanocnych życzeń pragnę podzielić się z naszym Braćmi z Dzielnicy Czterech Wyznań kilkoma refleksjami. Posłużę się trzema znakami: obrazem Jezusa Miłosiernego z wymownym gestem błogosławieństwa, budzącym nadzieję pokoju i przebaczenia; następnie – sylwetkami dwóch Papieży z podobnym gestem, a wreszcie dużym Paschałem z aktualną datą: 2014, która wejdzie do historii jako bardzo znacząca.
czytaj więcejSzukacie Jezusa ukrzyżowanego. Nie ma go tutaj! Zmartwychwstał, jak zapowiedział. Podejdźcie i zobaczcie miejsce, gdzie go położono.
(Mt 28, 5-6)
W Dzielnicy Czterech Wyznań trwa żydowska Pascha (Pesach). Jednocześnie zbiegły się szczęśliwie kalendarze juliański i gregoriański, więc wszyscy chrześcijanie będą 20 kwietnia obchodzić pamiątkę Zmartwychwstania Pańskiego.
Życzymy Państwu radosnych, spokojnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych, a przede wszystkim – nadziei płynącej z pustego grobu.
Chrystus zmartwychwstał – prawdziwie zmartwychwstał!
Christos Woskresie! Woistinu Woskresie Christos!
W środę, 9 kwietnia 2014, w sali Związku Ukraińców we Wrocławiu przy ul. Ruskiej 46a, odbył się 42. Salon Wzajemnego Szacunku. Gościem był pan Igor Salamon, Przewodniczący wrocławskiego Związku Ukraińców. Tematem spotkania był „Krym – kość w gardle, czy złote jabłko moskiewskiego imperium”.
Pascha (hebr. פסח – Pesach, 'przejście', jidysz Pajsoch, Pejsoch) to święto obchodzone przez Żydów na pamiątkę wyjścia narodu Izraela z niewoli egipskiej. Wyjście z Egiptu opisane jest w drugiej księdze Tory - Szemot (Exodus, Księga Wyjścia, II Księga Mojżeszowa).
Dziś, po zachodzie słońca, Żydzi zasiądą do uroczystej wieczerzy nazywanej Seder.
Życzymy wszystkim wesołego i koszernego święta! Chag sameach!
Zainteresowanych tematem zachęcamy do zajrzenia na stronę, na której można znaleźć publikację na temat Pesach, Hagadę na Pesach oraz film opowiadający o przygotowaniach i przebiegu Sederu:
Pesach na stronie The 614 Commandment Society
W piątkowy wieczór, 11 kwietnia 2014 roku, w sali przy prawosławnej Katedrze pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy (ul. św. Mikołaja 40), odbyło się spotkanie wolontariuszy naszej Fundacji. Osoby, które przyszły na spotkanie wcześniej, miały okazję posłuchać próby chóru parafialnego, przegotowującego się do śpiewania podczas wielkanocnych liturgii.
Spotkanie prowadzone przez koordynatorki – Karolinę Gaworską i Magdalenę Przeradę – rozpoczęło się od prezentacji Fundacji – czym jest, kiedy i w jaki sposób powstała, jakie cele i zadania realizuje. Karolina w krótkich, żołnierskich słowach wyjaśniła, dlaczego warto być wolontariuszem właśnie w naszej Fundacji i dlaczego warto podpisać porozumienie wolontariackie. Mówiła przekonująco – porozumienia podpisali wszyscy obecni.
Na spotkaniu była obecna pani Joanna Korsan, członek Zarządu Fundacji, która wręczyła nagrody najaktywniejszym dotychczasowym wolontariuszom i przedstawiła plany Fundacji na najbliższe miesiące. Później zaczęła się część nieoficjalna – przy herbacie mieliśmy okazję poznania się, podzielnia doświadczeniami wolontariackimi, specyfiką wolontariatu w Dzielnicy i pomysłami na kolejne spotkania.
25 marca w kościele rzymskokatolickim pw. św. Antoniego z Padwy odprawiona została uroczysta Msza św. podczas której JE abp Józef Kupny ogłosił ten kościół Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła.
W uroczystości udział wzięli duchowni innych wyznań chrześcijańskich, m.in. ks. Mieczysław Oleśniewicz i ks. mitrat Eugeniusz Cebulski z Kościoła Prawosławnego.
Nie zabrakło też pana Stanisława Rybarczyka, przewodniczącego zarządu naszej Fundacji oraz ks. Jerzego Żytowieckiego, jednego ze współzałożycieli Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech wyznań i proboszcza tutejszej parafii w latach 1991-1998.
Już za kilka dni, we wtorek 25 marca, położony na terenie Dzielnicy kościół pw. św. Antoniego zostanie ustanowiony Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła. Ojcowie paulini zapraszają w dniach 22-25 marca na rekolekcje przygotowujące do tego wydarzenia.
A przeor, o. Mariusz Tabulski pojechał specjalnie na Jasną Górę, żeby zaprosić wszystkich do... Wrocławia:
Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań", 50-077 Wrocław, Kazimierza Wielkiego 29
mail: biuro@fundacja4wyznan.pl