SALON 4-go listopada
10-11-2009 09:54:07

4 listopada o godzinie 19 w Stołówce Koszernej w Gminie Żydowskiej odbył się 5 Salon Dzielnicy Wzajemnego Szacunku. Gościem był Rabin Icchak Rapoport, który opowiadał o podstawach judaizmu. Bardzo ciekawie wyjaśniał pojęcia związane ze wspólnotą religijną, nie tylko żydowską, często przy tym nawiązując do dialogu międzykulturowego. Pojawiły się definicje duchowości, bliskości. Rabin tłumaczył pochodzenie wyrazu "Żyd" i jego symbolikę. Otóż, jak mówił Rabin, istniało kiedyś plemię Lehodot להודות , do którego należeli Jehudi czyli Żydzi. Samo jednak "Lehodot" oznacza dziękować, a zatem Żyd to ten, który dziękuje za dobre i za złe rzeczy, które go spotykają. Rabin Rapoport znacząco zaznaczył rolę Talmudu w judaizmie-jego zadaniem jest wskazanie drogi człowiekowi ku pracy nad sobą, aby stać się jednostką silną, która wytrwa w religii niezależnie od słabości, represji, doświadczeń. Swoim współwyznawcom rabin nie nakazuje, ale tłumaczy jak żyć, aby spełniać przykazania Tory. Rabin Rapoport mówił, że jego sposobem na wyjaśnienie problemów jest przeciwstawienie przykazań. Podsumowując spotkanie zażartował na temat znaczenia Tory dla Żyda mówiąc, że kiedyś wchodził do Synagogi ortodoksyjny Żyd i widział 10 przykazań, a teraz kiedy wchodzi to widzi jedynie 10 sugestii:).