Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy Koncert Czterech Wyznań, który odbędzie się w poniedziałek 16 grudnia 2024 o godzinie 18:00 w kościołach i Synagodze Pod Białym Bocianem.
Publiczność będzie wędrowała przez poszczególne świątynie, wysłuchując koncertów, począwszy od Katedry Prawosławnej (godz. 18:00), kończąc w kościele Opatrzności Bożej (godz. 20:20).
Podczas tego wydarzenia będą mieli Państwo okazję do wysłuchania muzyki charakterystycznej dla każdego z czterech wyznań. Przed Państwem zaprezentują się cztery znakomite wrocławskie chóry: Chór Katedry Prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, Chór Vita Nova, Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu oraz Chór Capella Ecumenica.
Wykonane zostaną śpiewy czterech wyznań.
Poniżej plan koncertu:
godzina 18:00
Katedra Prawosławna pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, ul. św. Mikołaja 40
Chór Katedry Prawosławnej – Śpiewy Kościoła Prawosławnego
Dawid Dubec – dyrygent
godzina 18:50
Kościół O.O Paulinów pw. św. Antoniego, ul. Św. Antoniego 30
Chór Vita Nova – Śpiewy Kościoła Katolickiego
Ewelina Krzywka – dyrygent
godzina 19:35
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. P. Włodkowica 7
Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu – Śpiewy Synagogalne
Stanisław Rybarczyk – dyrygent
godzina 20:20
Kościół Ewangelicko-Augsburski Opatrzności Bożej, ul K. Wielkiego 29
Chór Capella Ecumenica – Śpiewy Kościoła Ewangelickiego
Aleksandra Akułowicz – dyrygent
Wstęp wolny!

Chór istnieje od początku powstania parafii prawosławnej we Wrocławiu. Przez te lata, nastąpiła kilkukrotna wymiana pokoleń zarówno śpiewaków jaki i dyrygentów. Z chórem pracowało 10 dyrygentów wprowadzających różne style śpiewu oraz własny repertuar. Niektórzy z nich, zakładali zespoły przycerkiewne, które wielokrotnie koncertowały w kraju i za granicą. W 1994 roku, chór „Sinaxis”, pod dyrekcją ówczesnego dyrygenta Aleksandra
Chudobina, będący młodzieżowym zespołem diecezji wrocławsko- szczecińskiej przy Katedrze NMP brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, gdzie zdobył wyróżnienie.
Od początku swojego powstania chór bierze udział w nabożeństwach sprawowanych w świątyni. Jednakże, zdarzają się wyjątki i występuje na lokalnych, ekumenicznych koncertach bożonarodzeniowych czy też spotkaniach w ramach spotkań w „Dzielnicy czterech świątyń”.
Repertuar chóru jest zróżnicowany. Od bardzo starych greckich, bułgarskich i rosyjskich śpiewów klasztornych do kompozycji muzyki cerkiewnej z XX/XXI wieku.
Obecny z chórem pracują Dawid Dubec oraz Nadia Damenikan.
Chór ,,Vita Nova”
Chór “Vita Nova” jest chórem amatorskim, założonym w 2013 roku, działającym przy Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła u oo. paulinów we Wrocławiu. Jego główna aktywność koncentruje się wokół głównych uroczystości w roku liturgicznym. Repertuar obejmuje utwory z muzyki dawnej, w tym chorał gregoriański, oraz kompozycje
współczesne. Od 2016 roku dyrygentem zespołu jest Ewelina Krzywka – absolwentka Podyplomowych Studiów z Monodii Liturgicznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, oraz Wrocławskiego Liturgicznego Studium Wokalnego.
Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu
Chór powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy wrocławskiego dyrygenta Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także dzięki przychylności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Zespół występuje regularnie w Polsce i za granicą. Brał udział w licznych Festiwalach oraz wykonywał koncerty z najsłynniejszymi kantorami świata, między innymi: Josephem Malovanym z Nowego Jorku, Alberto Mizrahim z Chicago, Moshe Schulhofem z Miami, Roslyn Barak z San Francisco.
Występował wraz z saksofonistą jazzowym Piotrem Baronem, trębaczem jazzowym Piotrem Wojtasikiem i jego septetem, norweską artystką Bente Kahan. Zespół wykonywał koncerty z wieloma Orkiestrami Symfonicznymi. Chór posiada w repertuarze m.in. napisane specjalnie dla niego przez Piotra Wojtasika „Voices” oraz „Pieśni” Mordechaja Gebirtiga zaaranżowane przez Jacka Zameckiego.
Zespół towarzyszy nabożeństwom podczas świąt żydowskich i innych uroczystości w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Żydowskiej w Hanowerze kierowanym przez Andora Izsáka. W roku 1998 ukazała się nakładem firmy Koch International płyta Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem zatytułowana „Shalom”. W swoim dorobku Chór posiada także wydaną w Niemczech płytę „Das verstummte Lied – die Musik der zerstörten Synagogen” – „Pieśń, która zamilkła – Muzyka zniszczonych Synagog”, płytę „Alkimja”, nagraną w lutym 2001 wraz z Justyną Steczkowską, Mateuszem Pospieszalskim i jego orkiestrą oraz Orkiestrą Kameralną „Leopoldinum” zawierającą tradycyjne pieśni żydowskie, w opracowaniu Romana Kołakowskiego i Mateusza Pospieszalskiego. W 2006 roku ukazała się płyta jubileuszowa dla uczczenia 10-lecia Chóru. W roku 2011 z okazji 15-lecia zespołu wydana została CD z zarejestrowanymi fragmentami jubileuszowych koncertów w Hanowerze i we Wrocławiu, z udziałem berlińskiej kantorki Avitall Gerstetter. W 2016 roku ukazała się kolejna płyta Chóru z udziałem Josepha Malovanego nagrana podczas koncertu na 40. Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans w 2005 r.
W czerwcu 2008 roku odbył tournée po Estonii, występując na najważniejszych festiwalach m.in.: w Tallinie. W 2010 roku wziął udział w koncertach uświetniających otwarcie Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu wraz z Josephem Malovanym i Orkiestrą Symfoniczną
Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. W roku 2016 Chór Synagogi Pod Białym Bocianem świętował niezwykle okazale 20-lecie działalności artystycznej koncertami w Berlinie, Warszawie, Rzeszowie, Markowej i Wrocławiu z udziałem wybitnych
artystów i zespołów. W 2020 r. zadebiutował wraz z Septetem Piotra Wojtasika na 56. Festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu oraz na Sopot Jazz Festival, prawykonując „Voices” P. Wojtasika. W 2021 r. podczas 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA Chór dokonał wraz z solistami i zespołem instrumentalnym prawykonania napisanych specjalnie dla niego, z okazji 25 – lecia działalności artystycznej, przez Macieja Prochaskę „12 Psalmów Dawidowych”, przyjętych owacyjnie przez Publiczność. W 2022 r. „Psalmy” zaprezentowano na koncercie w ramach uroczystości 550-lecia obecności OO Paulinów na Skałce w Krakowie. Krytyka muzyczna wyraża się o Chórze niezwykle entuzjastycznie, podkreślając wspaniałe umiejętności Zespołu, a także niepowtarzalną atmosferę koncertów. Chór Synagogi Pod Białym Bocianem, jest jedynym chórem synagogalnym w Polsce. Śpiewa utwory kompozytorów żydowskich, głównie muzykę synagogalną. Popularyzuje pieśni wybitnego wrocławskiego kantora, wykładowcy wrocławskiego Seminarium Rabinackiego w latach 1844-1889 Moritza Deutscha.
Chór Capella Ecumenica
Chór Cappella Ecumenica powstał w 1999 roku. Od początku swego istnienia naczelnym celem zespołu był śpiew w ponad wyznaniowym wymiarze, przynoszący radość słuchaczom i śpiewającym.
To główne przesłanie zespołu śpiewania na chwałę Bogu bez uprzedzeń wyznaniowych służy do dziś budowaniu w praktyce podstaw tolerancji i szacunku dla bliźniego. Służy także przełamywaniu stereotypów i uprzedzeń związanych z odrębnością wyznaniową. Śpiewacy chóru (katolicy i ewangelicy) na co dzień przedstawiciele różnych zawodów, spotykając się na próbie raz w tygodniu, wspólnie uczą się i poznają nowe dzieła muzyczne. Chór działa przy parafii luterańskiej Opatrzności Bożej we Wrocławiu. Na przestrzeni minionych lat chór uczestniczył w wielu uroczystościach kościelnych wykonując
utwory stosowne do roku kościelnego, ubogacając nabożeństwa i msze wielu wrocławskich kościołów. Chór zapraszany był także do oprawy muzycznej świeckich uroczystości, służąc muzyką podczas wystaw, wernisaży, spotkań uczelnianych, ślubów, pogrzebów czy różnych jubileuszy. Z racji nazwy i profilu działalności jest zaangażowany w liczne spotkania ekumeniczne. W repertuarze chóru znajdują się utwory od renesansu poprzez barok po współczesnych kompozytorów, a także muzykę typu spirituals i gospel.
Chór zdobył nagrody:
• I miejsce w kategorii chórów kościelnych na I Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej, w Bydgoszczy w 2003 roku
• I miejsce w kategorii chórów kościelnych oraz zdobył Nagrodę Specjalną Prezesa Oddziału Bydgoskiego Związku Chórów Kościelnych Caecilianum Anny Wójtowicz na I Ogólnopolskim Konkursie „Ars Liturgica” w Toruniu w 2004 roku
• II miejsce (pierwszego nie przyznano) na XII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie
• II miejsce w kategorii chórów kameralnych na 1 Dolnośląskim Konkursie Chórów „Silesia Cantat” w 2006 roku.
Chór ma w swoim dorobku płytę CD na której nagrane zostały tradycyjne polskie kolędy w opracowaniu znanego współczesnego kompozytora Henryka Jana Botora, wykładowcy krakowskiej Akademii Muzycznej, autora wielu kompozycji chóralnych i symfonicznych . Rok 2009 wraz z 6 wrocławskimi chórami i Orkiestrą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu chór nagrał na DVD kompozycje Mariana Waśkiewicza Hymn Unijny oraz Hymn Konstytucji 3 Maja.
Chór realizuje idee ekumenizmu poprzez uczestnictwo w międzynarodowych spotkaniach chóralnych: Praga 2005, Norymberdze 2006 , Letmate 2014, Cottbus 2015,Festiwal Kultury Protestanckiej 2015 .
Chór wziął udział w międzynarodowym projekcie VOCE Wrocław 2016, Chambery 2018, Berlin 2018, następnie w spotkaniach MUCE: Cluj-Napoca 2020, Budapeszt 2022, Sarajewo 2024 wraz z chórami
z Francji, Niemiec, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Rumunii i Węgier . Oba te cykle koncertów to również spotkania międzynarodowe i wspólne wykonywanie muzyki z wielu krajów jak i kompozycji specjalnie napisanych dla projektu.
Chór, jako jedyny brał udział we wszystkich 21 edycjach Ekumenicznych Spotkań Noworocznych, organizowanych przez Stowarzyszenie Prawosławne im. Św. Piotra i Pawła we Wrocławiu. Występował na „Wędrującym Koncercie 4 Wyznań” ostatnio XII 2023. Koncertował w Klubie Muzyki i Literatury ostatnio XII 2023, w Klubie Lekarza XII 2023, dwa Koncerty kolędowe wspólnie z Chórem Kameralnym Ostinato i Orkiestry Dolnośląskiej Izby Lekarskiej w Kościele.
Założycielem i wieloletnim dyrygentem chóru był Adam Rajczyba absolwent Wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury symfonicznej prof. Marka Pijarowskiego.
Po okresie pandemii pod koniec 2021 roku chór wznowił działalność pracując i występując pod dyrekcją:
• Andreiem Karatysheuskim, absolwentem Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej w Mińsku i wrocławskiej Akademii Muzycznej
• Mikołaja Szczęsnego absolwenta Wrocławskiej Akademii Muzycznej
Od października 2023 dyrygentem chóru jest Aleksandra Akułowicz, absolwentka Wrocławskiej Akademii Muzycznej.
Organizator:
Dzielnica Wzajemnego Szacunku
Współorganizator:
Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna
Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu
Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Mikołaja
Parafia Ewangelicko – Augsburska p.w. Opatrzności Bożej
Parafia Prawosławna katedralna Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy
Polska Rada Chrześcijan i Żydów Warszawa

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.