Rozmowa ze Sławomirem Piechotą o życiu, wierze i człowieku

Serdecznie zapraszamy na spotkanie w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Czy miłość bliźniego to tylko piękna chrześcijańska idea, czy może zadanie do realizacji dla wszystkich ludzi bez względu na wyznawany światopogląd? Czy działając w tzw. „wielkiej polityce” można zachować empatię i serce? Jak pogodzić swoje życie osobiste i zawodowe ze służbą na rzecz potrzebujących? Jak realizować własne marzenia i pasje, bez poczucia winy, że zrobiliśmy zbyt mało dla innych?O życiu, wierze i człowieku porozmawiamy ze Sławomirem Piechotą – polskim politykiem, prawnikiem i działaczem społecznym, posłem na Sejm RP w klatach 2005-2023. Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny!

31 stycznia 2024 r. godz. 18:00
Siedziba EWST
ul. św. Jadwigi 12
Wrocław

Zaproszenie do Salonu Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań w dniu 21.06.2023

Serdecznie zapraszamy na spotkanie które odbędzie się dnia 21 czerwca br. o godz. 18.30 w Parafii Ewangelickiej przy ulicy Kazimierza Wielkiego 29. 

Obchodzimy 25-lecie polskiej sekcji Międzynarodowego Towarzystwa im. Bonhoeffera. Cieszymy się, że pamięć o ewangelickim teologu i członku niemieckiego ruchu oporu jest w naszym mieście wciąż żywa. 
Swymi refleksjami z wielu lat współpracy i przyjacielskich kontaktów podzielą się m.in. ks. bp Ryszard Bogusz, ks. prof. Bogdan Ferdek, prof. Wojciech Szczerba, ks. Axel Luther, Edward Skubin, ks. Erich Busse, Dominik Kretschmann z fundacji Krzyżowa.

Po spotkaniu zapraszamy na poczęstunek do Kamienicy Pod Aniołami.

Janusz Witt- Przewodniczący Towarzystwa

Stanisław Rybarczyk- Przewodniczący Zarządu Fundacji Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań

Zapraszamy na Salon Wzajemnego Szacunku!

Zapraszamy na czerwcowy Salon Wzajemnego Szacunku, którego gościem będzie prof. Joseph Weiler- wybitny prawnik i myśliciel amerykański, profesor New York University.

Profesor Weiler wygłosi wykład “Dlaczego Żydzi przestrzegają koszerności? Recepcja historii we współczesności”.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 13 czerwca o godz. 18.00 w Synagodze pod Białym Bocianem.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Salon Wzajemnego Szacunku 27.03.2023r.

Serdecznie zapraszamy na pierwszy w tym roku Salon Wzajemnego Szacunku, którego gościem będzie prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Spotkanie odbędzie się 27 marca 2023 roku o godzinie 18:00 w siedzibie EWST CE we Wrocławiu, ul. św. Jadwigi 12. Po spotkaniu zapraszamy na poczęstunek.

Czy określenie “miasto wielu mostów” dotyczy także mostów między ludźmi i społecznościami? Czy wielokulturowość, wieloetniczność, międzypokoleniowa i międzyreligijna współpraca we Wrocławiu to jeszcze marzenia czy już rzeczywistość? Co pomaga, a co przeszkadza w budowaniu miasta przyjaznego mieszkańcom i otwartego na gości?

“Wrocław zmienia się na naszych oczach. Szczególnie rok 2023 będzie bardzo obfity w otwarcia dużych inwestycji. We Wrocławiu myślimy jednocześnie o zieleni, transporcie publicznym, projektach senioralnych, dostępności szkół i poprawieniu edukacji i wielu innych społecznych i infrastrukturalnych tematach. Mimo tych wszystkich wątków – podkreślałem to wielokrotnie – Wrocław nie będzie miastem “zawiązanym na kokardkę”, każdy kolejny oddany projekt otworzy miejsce na nowe, równie potrzebne. Porozmawiajmy zatem o Wrocławiu, o naszych marzeniach i pragnieniach, ale także o przełożeniu ich na konkretne inwestycje, szczególnie w trudnych i niestabilnych czasach”
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Serdecznie zapraszamy!

Salon Wzajemnego Szacunku 13.12.2022

Fundacja “Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” ma przyjemność zaprosić na kolejny Salon Wzajemnego Szacunku online, który odbędzie się już 13.12.2022 o godzinie 19:00.

Gościem naszego salonu będzie Mariusz Woźniak OP, dominikanin odpowiedzialny za Katechumenat, opiekun Medytacji Chrześcijańskiej,  prowadzący również posługę duszpasterską dla Ukraińców i Rosjan.

Mariusz Woźniak OP – ur. 25.09.1964 – Bolesławiec. Od 1987 jest w Zakonie dominikańskim. Święcenia przyjął 22.05.1993 w Krakowie. 

W latach 1993 – 1998 – pracował na Białorusi, w Baranowiczach; Następnie w latach 1998-2022 przebywał na Ukrainie.

  • 1998 – 2003 – Kijów, praca w Wydawnictwie KAIROS, 
  • 2003 – 2005 – Fastów – magiter postulatu
  • 2005 – 2009 – Wikariusz Generalny Wikariatu Generalnego Rosji i Ukrainy
  • 2005- 2012 – dyrektor wyadawnictwa KAIROS w Kijowie, redaktor Katołyckoho Visnyka
  • 2012 – 2016 – proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Jałcie, na Krymie
  • 2016-2017 – praca duszpasterska w Chmielnickim (Duszpasterz Służby Zdrowia, rekolekcje, pomoc w parafii p/w Chrystusa Króla)
  • 2017 – 2022 – praca duszpasterska w Charkowie, proboszcz, odpowiedzialny za Szkołe Wiary, rekolekcje i inne

Od 20.02.22 przebywa w Polsce we Wrocławiu, gdzie odpowiedzialny jest za Katechumenat, jest opiekunem Medytacji Chrześcijańskiej, prowadzi również posługę duszpasterską dla Ukraińców i Rosjan

Ojciec Mariusz interesuje się także fotografią , duchowością ojców pustyni, literaturą oraz poezją.

Spotkanie będzie odbywało się na platformie ZOOM. Link będzie działał w dniu wydarzenia

Spotkanie będzie transmitowanie na żywo na Facebooku.

Salon Wzajemnego Szacunku 09.12.2022

Fundacja “Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” ma zaszczyt zaprosić do kolejnego Salonu Wzajemnego Szacunku. Odbędzie się on wyjątkowo w piątek 9 grudnia 2022 roku o godzinie 18:00 w sali parafialnej przy Ewangelickim Kościele Opatrzności Bożej przy ul. Kazimierza Wielkiego 29.

Gościem Salonu będzie Julieta Gonzalez – Urodzona w Meksyku, zaczynała naukę śpiewu w Konserwatorium Narodowym w Meksyku.Ukończyła studia wokalne w krakowskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Barbary Niewiadomskiej, a następnie studia podyplomowe w Centrum Muzyki Dawnej w Genewie pod kierunkiem Beatrice Cramoix w dziedzinie śpiewu barokowego i Fancis Biggi (Lucidarium) oraz Laurence Brisset (De Caelis) w zakresie muzyki średniowiecznej. Współpracuje z zespołami i muzykami ze Szwajcarii, Francji, Meksyku i Polski takimi jak: Elyma (dyr. Gabriel Garrido), De Caelis (dyr. Laurence Brisset), Sintagma Musicum (dyr. Gustavo Delgado), Dekameron (dyr. Tadeusz Czechak), Ars Nova (dyr. Jacek Urbaniak), Concerto Polacco (dyr. Marek Toporowski), Jacaras (Piotr Zaleski, dyrektor) oraz z organistami i klawesynistami: Markiem Toporowskim, Henrykiem Janem Botorem, Marcinem Armańskim, Norbertem Petry (Metz). Od 2019 roku, wraz z Ryszardem Lubienieckim, stworzyła zespół muzyki średniowiecznej Vox Imaginaria. Zespół wykonuje muzykę z niemal wszystkich regionów średniowiecznej Europy: od Półwyspu Iberyjskiego przez Francję, Włochy, po historyczny region Śląska. Koncertowała m.in. w Operze w Lyonie, Lozannie, Operze Narodowej w Meksyku oraz na różnych festiwalach w Europie i Meksyku takich jak BachakademieFestiwal d’AmbroneyFestival Internacional de Órgano Barroco Festival del Centro Histórico de la Ciudad de México (Meksyk), Saisons Musicales (Fondation Royaumont, Francja), Festival Internacional de Guitarra y Timple (Hiszpania), Maj z Muzyką DawnąForum Musicum Wratislawia Cantans (Wrocław), Festiwal Kolory PolskiFestiwal Banchetto Musicale Kristupo Festivalis (Wilno), Festiwal Barok Plus (Leszno), Polska Akademia GitarySzczeciński Festiwal Muzyki Dawnej, Festiwal Fide et Amore w Żorach, Muzyka w Starym KrakowieFestiwal Sacrum Profanum (Kraków) – premiera „Króla Leara” Pawła Mykietyna, Filharmonia Narodowa w Warszawie. Brała udział w audycji Five O’clock w Drugim Programie Polskiego Radia razem z zespołem Jacaras. Jest obecnie członkiem Szkoły Doktorskiej przy Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Temat jej projektu związany jest z polifonią religijną Nowej Hiszpanii (XVI i XVII wiek). Prowadzi działalność edukacyjną poprzez kursy mistrzowskie, warsztaty i konferencje związane z muzyką dawną i tradycyjną muzyką latynoamerykańską.

Podczas piątkowego Salonu zatytułowanego “Viva Mexico! O Meksyku, jego kulturze i historii oraz kolędy śpiewane przez Julietę Gonzalez” śpiewaczka przybliży nam obchody różnych meksykańskich świąt, kulturę, sztukę i tradycję tego kraju oraz będziemy mieli okazję usłyszeć meksykańskie kolędy i tradycyjne pieśni w jej wykonaniu.

Salon poprowadzi Janusz Witt

Wstęp wolny

Zapraszamy serdecznie!

Salon Wzajemnego Szacunku online 06.12.2022

Dzielnica Wzajemnego Szacunku – serce otwartego Wrocławia

Fundacja “Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” ma przyjemność zaprosić na kolejny Salon Wzajemnego Szacunku online, który odbędzie się już 06.12.2022 o godzinie 19:00.

Dzielnica Wzajemnego Szacunku, Dzielnica Czterech Świątyń, Dzielnica Czterech Wyznań – pod takimi nazwami znany jest obszar Wrocławia pomiędzy ulicami Kazimierza Wielkiego, św. Antoniego, Pawła Włodkowica i św. Mikołaja. Historycznie, od XVIII w. była to dzielnica żydowska, w której – prócz oczywiście synagogi – znajdowały się ważne ośrodki chrześcijańskie, w tym trzy kościoły

Idea Dzielnicy Wzajemnego Szacunku powstała w 1995 roku z inicjatywy duchownych chrześcijańskich (katolickich, prawosławnych i protestanckich) oraz działacza społeczności żydowskiej Jerzego Kichlera. Myślą przewodnią towarzyszącą inicjatywie było przeciwstawienie się atmosferze ksenofobii, antysemityzmu i rozłamów w polskiej społeczności w połowie lat 90. XX w.

Od kilkunastu lat funkcjonuje także Fundacja Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań. Cele fundacji obejmują – przy zachowaniu pełnej autonomii Czterech Wspólnot Wyznaniowych: Prawosławnej, Rzymsko-Katolickiej, Ewangelicko-Augsburskiej i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej – propagowanie idei dialogu między religiami i ekumenizmu oraz wspólnych wartości etycznych i moralnych.Obecnie Dzielnica należy do najważniejszych atrakcji turystycznych Wrocławia, a współpraca pomiędzy wyznaniami i religiami owocuje licznymi inicjatywami o charakterze społecznym, religijnym i kulturalnym.

O historii, znaczeniu i dniu dzisiejszym dzielnicy Wzajemnego Szacunku opowie właśnie jej pomysłodawca i jeden z założycieli – Jerzy Kichler.

Jerzy Kichler – ur 1947 w Krakowie w rodzinie żydowskiej. Działacz społeczności żydowskiej w Polsce, zasłużony dla odbudowy żydowskiego życia religijnego i kulturalnego w Polsce. Był przewodniczącym Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz wrocławskiej Gminy Żydowskiej i inicjatorem odbudowy Synagogi. Jest pomysłodawcą i współzałożycielem wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań. Był wieloletnim wykładowcą judaizmu na Uniwersytecie Wrocławskim obecnie pracuje w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu jako duchowny i przewodnik turystyczny. Autor wielu artykułów dotyczących tradycji i historii Żydów. Współautor z Tamarą Włodarczyk Przewodnika po żydowskim Wrocławiu (2016), także współautor z Agnieszką Kagankiewicz publikacji Synagoga pod Białym Bocianem, historia odzyskania i odbudowy (2020) . Odznaczony medalami „Zasłużony dla Wrocławia”, „Zasłużony dla Dolnego Śląska” oraz Złotą Odznaką Towarzystwa Miłośników Wrocławia

Spotkanie będzie odbywało się na platformie ZOOM. Link będzie działał w dniu wydarzenia
https://ewst-pl.zoom.us/j/92141743941

Spotkanie będzie transmitowanie na żywo na Facebooku

Salon Wzajemnego Szacunku 30.11

Fundacja ”Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” ma przyjemność zaprosić do Salonu Wzajemnego Szacunku, który odbędzie się 30 listopada 2022 r. o godzinie 19:00 w sali parafialnej przy Ewangelickim Kościele Opatrzności Bożej przy ul. Kazimierza Wielkiego 29. Naszym gościem będzie dziennikarz i publicysta Grzegorz Chojnowski.

Grzegorz Chojnowski – dziennikarz i publicysta. Anglista, polonista, laureat odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej. Pracuje w Radiu Wrocław, od 1 stycznia 2015 szef tematycznego cyfrowego Radia Wrocław Kultura. prowadzi m.in. audycje Wieczór z Kulturą i Variacje, ta ostatnia poświęcona muzyce klasycznej.

Temat środowego spotkania, „Variacje na tematy z Moniuszki”, najlepiej przedstawi sam gość: „Doskonale Państwo wiedzą, na czym polegają w muzyce wariacje. Moja radiowa audycja tak się właśnie nazywa, z tym, że zamiast ‘W’ mamy na początku ‘V’. Zatem z jednej strony muzyczny termin, szalona (czasami) forma, z drugiej łacińskie varia, czyli różności. I takie będzie także to nasze spotkanie salonowe. Weźmiemy jako temat Stanisława Moniuszkę, którego przybliżymy z anegdotycznego profilu, dowiadując się, może niespodziewanie, że wcale nie był pomnikowo grzecznym nudziarzem. Może nie można go przezwać dandysem, ale poczucie humoru i swoje grzeszki miewał. Anegdota (ale nie tylko) będzie również prowadziła nas do postaci Włodzimierza Wolskiego, librecisty ‘Halki’ i ‘Hrabiny’, ‘istnego diabełka’ – jak określiła poetę pewna znana z literatury panna (z okienka). A jeśli wystarczy nam czasu i ochoty zajrzymy w obfite w wydarzenia życie Henryka Wieniawskiego, który nazywał Moniuszkę ‘drogim przyjacielem’. A bywał pan Henryk w niezłych opałach…”

Salon poprowadzi Stanisław Rybarczyk

Wstęp wolny

Salon Wzajemnego Szacunku 16.11

Fundacja ”Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” ma przyjemność zaprosić do Salonu Wzajemnego Szacunku, który odbędzie się 16 listopada 2022 r. o godzinie 19:00 w sali parafialnej przy Kościele Opatrzności Bożej przy ul. Kazimierza Wielkiego 29. Naszym gościem będzie dr Edward Wąsiewicz, Konsul Honorowy Austrii.

Edward Wąsiewicz, dr nauk przyrodniczych Freie Universität Berlin (West), mgr inż. elektroniki Politechniki Wrocławskiej, przedsiębiorca, manager, inwestor, nauczyciel akademicki, mediator i negocjator gospodarczy, członek i ekspert wielu gremiów – m.in. Rady Polityki Naukowej (Rada Nauki) w latach 2011-2014 jedyny reprezentant przedsiębiorców; były członek zarządu i prezes wielu spółek prawa handlowego polskich i zagranicznych, fundacji i stowarzyszeń polskich i zagranicznych – m.in. MENSA in Deutschland e.V., Ernst-Reuter-Gessellschaft e.V., Stowarzyszenia Mediacji Gospodarczej, European Network of Mediation, członek Rady Uczelni Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Środowy Salon poprowadzi Janusz Witt

Wstęp wolny

Salon Wzajemnego Szacunku 19.05.2022 r.

Fundacja “Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” ma przyjemność zaprosić do kolejnego Salonu Wzajemnego Szacunku. Odbędzie się on w 19 maja (czwartek) o godzinie 19:00 w sali przy parafii rzymskokatolickiej św. Mikołaja (ul. św. Antoniego 30).Gościem salonu będzie ojciec Marcin Wirkowski OSPPE.

Tematem spotkania będzie Wojna i pokój w Ukrainie.

O. Marcin Sylwan Wirkowski, mnich z Zakonu O.O. Paulinów, od 19 lat prezbiter (kapłan). Od samego początku swojej posługi związany z Ukrainą, gdzie duszpasterzował dwukrotnie co dało w sumie 8 lat. Jego pierwszą Parafią była Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Mariupolu. O sobie mówi, ze serce oddał Ukrainie, chociaż posługiwał przez prawie 6 lat jako przełożony i proboszcz również na Łotwie, gdzie między innymi był duszpasterzem Romów. W swej posłudze prosił aby Pan posyłał go do tych, których życie zdaje się zatracać w tajemnicy nieprawości i do tych, którzy najbardziej potrzebują Bożego Miłosierdzia. W taki sposób wielokrotnie posługiwał i ewangelizował w więzieniach i na ulicy. Był też kapelanem na wojnie w Ukrainie (2014-2016). Jest kapelanem Chrześcijańskiej Służby Ratunku działającej w Ukrainie wśród wojskowych i ich rodzin oraz ludności cywilnej przebywającej na terenach objętych działaniami wojennymi służąc pomocą duchową, psychologiczną i humanitarną. Z zamiłowania studiuje hebrajską Torę w języku oryginalnym, interesuje się chasydyzmem i judaizmem Biblijnym, i relacją Starego Testamentu do Nowego podkreślając, iż korzenie chrześcijańskie są w judaizmie. Był także birytualistą, gdyż przez 5 lat mógł również sprawować Liturgię w Obrządku Bizantyjsko-ukraińskim. Mówi również o sobie, że jest bardziej prawosławny od wielu prawosławnych oraz oddycha dwoma płucami. Od ponad 26 lat interesując się duchowością Chrześcijańskiego Wschodu, próbuje pisać ikony, stąd też w Zakonie przyjął imię Sylwan na cześć Świętego Sylwana z góry Athos. Jest też wielkim czcicielem Bogurodzicy Maryi o której mówi, że walczy o niego jak Lwica o swoje lwiątko. Lubi śpiewać nie tylko chorał gregoriański, ale gra również na harmoszce i dużo się śmieje!!!

Czwartkowy Salon poprowadzi Stanisław Rybarczyk

Wstęp wolny