Warsztaty Lato w Dzielnicy

Fundacja “Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” serdecznie zaprasza dzieci w wieku 7-10 lat na warsztaty Lato w Dzielnicy Czterech Wyznań.

Warsztaty są całkowicie BEZPŁATNE.

Zajęcia odbywać się będą przez tydzień od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-13:00 w Dzielnicy Czterech Wyznań.

Termin warsztatów: 22-26.08.2022 r.

Zapisy i szczegółowe informacje:
promocja@fundacja4wyznan.pl
tel.: 575 111 933

Liczba miejsc ograniczona.

24. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha

W imieniu Fundacji Pro Arte 2002 serdecznie zapraszamy na 24. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha, który odbędzie się w dniach 30.07-05.08.2022. Wydarzenie odbędzie się tradycyjnie w Synagodze Pod Białym Bocianem oraz innych lokalizacjach Dzielnicy Wzajemnego Szacunku.

W programie m.in. wiele ciekawych spotkań autorskich, znakomity blok koncertowy, który zostanie otwarty występem ukraińskiego zespołu Kommuna Lux z Odessy. Nie zabraknie również tradycyjnego Jarmarku Żydowskiego, warsztatów, seansów filmowych, spacerów z przewodnikami i wielu rozmaitych atrakcji dla dorosłych i dla dzieci.

Motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu jest opowieść o życiu Żydów na Kresach Wschodnich – ziemiach dawnej Rzeczypospolitej a obecnych terenach Litwy, Białorusi i Ukrainy.

Szczegółowy program 24. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha i wszelkie dodatkowe informacje znajdą Państwo na www.simcha.art.pl . Na większość wydarzeń (poza koncertami) wstęp jest bezpłatny.

Plakat Festiwalu. Na górze znajduje się napis 24. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha 30 lipca do 05 sierpnia. Poniżej znajduje się obrazek menory z siedzącymi na niej ptakami.
Niżej przedstawione zostały szkice synagog we Wrocławiu, we Lwowie, w Grodnie oraz w Wilnie. Na dole plakatu znajduja się słowa: Wrocław, Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7 oraz logotypy organizatorów, partnerów, sponsorów i patronów medialnych.

Salon Wzajemnego Szacunku 19.05.2022 r.

Fundacja “Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” ma przyjemność zaprosić do kolejnego Salonu Wzajemnego Szacunku. Odbędzie się on w 19 maja (czwartek) o godzinie 19:00 w sali przy parafii rzymskokatolickiej św. Mikołaja (ul. św. Antoniego 30).Gościem salonu będzie ojciec Marcin Wirkowski OSPPE.

Tematem spotkania będzie Wojna i pokój w Ukrainie.

O. Marcin Sylwan Wirkowski, mnich z Zakonu O.O. Paulinów, od 19 lat prezbiter (kapłan). Od samego początku swojej posługi związany z Ukrainą, gdzie duszpasterzował dwukrotnie co dało w sumie 8 lat. Jego pierwszą Parafią była Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Mariupolu. O sobie mówi, ze serce oddał Ukrainie, chociaż posługiwał przez prawie 6 lat jako przełożony i proboszcz również na Łotwie, gdzie między innymi był duszpasterzem Romów. W swej posłudze prosił aby Pan posyłał go do tych, których życie zdaje się zatracać w tajemnicy nieprawości i do tych, którzy najbardziej potrzebują Bożego Miłosierdzia. W taki sposób wielokrotnie posługiwał i ewangelizował w więzieniach i na ulicy. Był też kapelanem na wojnie w Ukrainie (2014-2016). Jest kapelanem Chrześcijańskiej Służby Ratunku działającej w Ukrainie wśród wojskowych i ich rodzin oraz ludności cywilnej przebywającej na terenach objętych działaniami wojennymi służąc pomocą duchową, psychologiczną i humanitarną. Z zamiłowania studiuje hebrajską Torę w języku oryginalnym, interesuje się chasydyzmem i judaizmem Biblijnym, i relacją Starego Testamentu do Nowego podkreślając, iż korzenie chrześcijańskie są w judaizmie. Był także birytualistą, gdyż przez 5 lat mógł również sprawować Liturgię w Obrządku Bizantyjsko-ukraińskim. Mówi również o sobie, że jest bardziej prawosławny od wielu prawosławnych oraz oddycha dwoma płucami. Od ponad 26 lat interesując się duchowością Chrześcijańskiego Wschodu, próbuje pisać ikony, stąd też w Zakonie przyjął imię Sylwan na cześć Świętego Sylwana z góry Athos. Jest też wielkim czcicielem Bogurodzicy Maryi o której mówi, że walczy o niego jak Lwica o swoje lwiątko. Lubi śpiewać nie tylko chorał gregoriański, ale gra również na harmoszce i dużo się śmieje!!!

Czwartkowy Salon poprowadzi Stanisław Rybarczyk

Wstęp wolny

Ruszyły zapisy na warsztaty językowe!

Mamy przyjemność ogłosić, że ruszyły zapisy na tegoroczne warsztaty językowe organizowane przez naszą Fundację! Spotkania odbywać się będą częściowo on-line poprzez platformę  Zoom a częściowo powracamy do formy stacjonarnej. Wracają języki znane z poprzednich edycji: hebrajski, jidysz i cerkiewnosłowiański oraz łaciński.

Warsztaty zostaną przeprowadzone według autorskich programów przygotowanych przez zaproszonych do współpracy specjalistów. Podczas spotkań uczestnicy  zapoznają się z zasadami pisowni oraz podstawami czytania. Prowadzący przybliżą także historię, bogactwo literatury i kultury każdego języka.

Z języka hebrajskiego, jidysz i cerkiewnosłowiańskiego odbędzie się 5 dwugodzinnych spotkań, natomiast z łaciny odbędzie się 7 półtoragodzinnych spotkań.

Warsztaty z języka hebrajskiego odbędą się zdalnie na platformie zoom.

Nasi prowadzący:

Język hebrajski – Tomasz Duda. Nauczyciel języka hebrajskiego i języka polskiego, nauczyciel akademicki, popularyzator wiedzy. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim ze specjalizacją: historia i kultura Żydów polskich. Od lat w szkołach we Wrocławiu uczy języków: polskiego i hebrajskiego. W Katedrze Judaistyki wykłada „Wprowadzenie do judaizmu” oraz język hebrajski. Przygotowuje i prowadzi warsztaty oraz popularne wykłady otwarte promujące wiedzę.

Język jidysz – Anna Kałużna. Pracuje w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, jidyszystka, w swojej pracy doktorskiej zajmowała się powojennym teatrem żydowskim na Dolnym Śląsku.

Język cerkiewnosłowiański – ks. Piotr Nikolski. Duchowny prawosławny. Ukończył studia na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, w tymże roku otrzymał święcenia kapłańskie. Głównym kierunkiem zainteresowań naukowych ks. Piotra Nikolskiego są relacje prawosławnej i rzymskokatolickiej tradycji ascetycznych w kontekście dialogu ekumenicznego. Od kilku lat zajmuje się tłumaczeniem prawosławnej literatury ascetycznej na język polski.

Język łaciński – Krzysztof Banaszak. Lektor języka łacińskiego, uczy się go od jedenastu lat, wykształcenie zdobywał początkowo samemu, a następnie na wrocławskich uczelniach. Zwolennik nowoczesnych metod nauczania języków nowożytnych, wykorzystujących kluczowe kompetencje językowe: czytanie, mówienie, pisanie i słuchanie. Uczestnik kursów łaciny żywej Schola Aestiva Posnaniensis i konferencji Optimi Magistri, organizowanych przez Polskie Towarzystwo Filologiczne i Stowarzyszenie L.V.P.A. Pomimo stykania się z językiem głównie na uczelni, preferuje spotkania po łacinie wieczorem i przy kawie.

Warsztaty są bezpłatne, wystarczy pobrać właściwą kartę zgłoszeniową, wypełnić ją i odesłać jej zdjęcie lub skan na adres: zapisywarsztatyjezykowe@gmail.com

 Serdecznie zapraszamy do udziału! 

Życzenia z okazji święta Pesach

Z okazji święta Pesach pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia dla społeczności żydowskiej. Niech święto przyniesie wyzwolenie od smutków i lęków oraz niech napełnia serca wdzięcznością, wiarą i miłością.

Chag Pesach Sameach!

Życzenia z okazji Świąt Wielkiej Nocy

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy wszystkim naszym Przyjaciołom, Znajomym, Współpracownikom oraz wszystkim, którzy uczestniczą w naszych projektach przesyłamy życzenia radosnych, błogosławionych dni.

Niech będą pełne blasku, pokoju i wszelkiej nadziei, a w naszych sercach, domach i rodzinach gości szczęście i pogoda.

Zarząd i Rada Fundatorów Fundacji “Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”

Salon Wzajemnego Szacunku 6 kwietnia 2022 r.

Fundacja “Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” ma przyjemność zaprosić do Salonu Wzajemnego Szacunku, który odbędzie się 6 kwietnia 2022 r. o godz. 19:00 w sali parafialnej przy kościele ewangelickim Opatrzności Bożej przy ul. Kazimierza Wielkiego 29.
Gościem salonu będzie Anna Oryńska, która wygłosi wykład zatytułowany “Józef Wybicki we Wrocławiu’.
Anna Oryńska, była nauczycielka akademicka (Uniwersytet Wrocławski) oraz polonistka i historyczka we wrocławskich szkołach, współzałożycielka pierwszych niepublicznych szkół we Wrocławiu. Wieloletnia przewodniczka turystyczna po Wrocławiu i Dolnym Śląsku, autorka opracowań nowych tras tematycznych, popularyzatorka wiedzy o mieście i regionie, inicjatorka i współorganizatorka wielu imprez turystycznych. Wieloletnia prezeska i członkini Zarządu Koła Przewodników Miejskich Oddziału Wrocławskiego PTTK.

W roku 2022 obchodzimy dwusetną rocznicę śmierci Józefa Wybickiego (1747-1822), pisarza i polityka oraz twórcy polskiego hymnu narodowego. Z tej okazji sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 rokiem Józefa Wybickiego.
Salon poprowadzi Janusz Witt

Wstęp wolny

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).

Nabożeństwo w intencji pokoju na Ukrainie

Szanowni Państwo 

W imieniu ks. bpa Ryszarda Bogusza, Parafii Ewangelickiej we Wrocławiu, Fundacji św. Jadwigi Dortmund – Wrocław – Lwów i Fundacji „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” najserdeczniej zapraszamy na nabożeństwo w intencji pokoju na Ukrainie. Odbędzie się ono w poniedziałek 07 marca, w Kościele Ewangelickim przy ul. Kazimierza Wielkiego 29 o godz. 18:00.

Dzieci Jednego Boga 2021 – podsumowanie

W 2021 roku Fundacja “Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” realizowała zadanie pn. “Dzieci Jednego Boga”, w którego ramach odbyły się następujące wydarzenia:

 • Warsztaty Dzieciaki – czyli cykl spotkań integracyjnych i edukacyjnych dla dzieci w wieku 7-12 lat. Podczas zajęć w kościele katolickim uczestnicy poznali historię Święta Zmarłych i robili szklane latarenki. Kolejne zajęcia odbyły się w kościele ewangelickim, gdzie dzieci poznały rolę muzyki w protestantyzmie i wykonały własne instrumenty. W cerkwi prawosławnej uczestnicy poznali historię łemkowskiej mniejszości etnicznej i uczyli się tańców tradycyjnych dla ich kultury. Podczas ostatnich warsztatów dzieciom opowiedziano o święcie Chanuki oraz nauczono je gry w tradycyjną żydowską grę – Dreidla. Ponadto, na każdych zajęciach, dzieci zwiedzały z przewodnikiem obiekty należące do każdego wyznania oraz zostały zapoznane ze specyfiką i zwyczajami każdej konfesji.
 • Warsztaty dialogu – odbyło się 8 warsztatów dla uczniów szkół podstawowych, seniorów oraz studentów. Podczas zajęć uczestnicy zwiedzali z przewodnikiem cztery obiekty należące do różnych wyznań (cerkiew prawosławną, synagogę, kościół katolicki oraz kościół ewangelicki). W każdym miejscu spotykali się z przedstawicielami poszczególnych konfesji, którzy zapoznawali ich ze swoimi obrzędami i zwyczajami, opowiadali o budowie świątyń, dzielili się tajnikami religii, oraz przybliżali specyfikę mniejszości narodowych.
 • Warsztaty językowe – osoby zainteresowane mogły wybrać jeden z czterech języków: jidysz, hebrajski, cerkiewnosłowiański i łacinę. Oprócz nauki pisania i czytania w poszczególnych językach prowadzący przybliżyli uczestnikom historię, literaturę i kulturę każdego z nich. Zajęcia odbywały się w formie zdalnej, na platformie zoom.
 • Panel Dyskusyjny – wydarzenie to odbyło się 7 grudnia 2021 roku. Tematem Panelu była Religia w obliczu pandemii. Dyskusję poprowadził prof. EWST dr hab. Wojciech Szczerba, Rektor EWST we Wrocławiu. Gośćmi panelu byli Jerzy Kichler, ks. mitrat płk. Aleksander Konachowicz, o. Marcin Mogielski OP oraz ksiądz radca Marcin Orawski. Nagranie z tego wydarzenia dostępne jest pod linkiem: https://fb.watch/dlHtx8qXX_/
 • Salony Wzajemnego Szacunku – spotkania z wyjątkowymi gośćmi, podczas których poruszane są aktualne kwestie związane z kulturą i społeczeństwem. Odbyło się 6 Salonów ( 4 stacjonarne i 2 formie zdalnej).
  30.09.2021 – gościem był o. Marcin Wirkowski OSPPE, temat to: “W obronie godności – moje doświadczenie apostolskie na Ukrainie”
  27.10.2021 – gościem był o. Łukasz Miśko OP, temstem był “Amerykański katolicyzm na tle innych wyznań i religii w USA”
  3.11.2021 – gościem był socjolog dr hab. Jerzy Żurko, a tematem spotkania była “Sytuacja kulturowa mniejszości narodowych w Polsce”
  17.11.2021 – gościem Salonu była malarka Mira Żelechower-Aleksiun, która mówiła o “Sensie życia w perspektywie wieczności”
  2.12.2021 – gościem Salonu była Anna Czerewacka, a tematem spotkania było “Co zmienia język polski w tradycji nabożeństwa prawosławnego?”. Salon ten odbył się zdalnie.
  22.12.2021 – gościem Salonu był biskup Wldemar Pytel, który opowiedział o “Świętach Bożego Narodzenia u Ewangelików”. Salon ten odbył się zdalnie.

Projekt “Dzieci Jednego Boga” w 2021 roku był dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Miasta Wrocław (www.wroclaw.pl)