Komentarz ewangelicki – niedziela 2.03.2014

1472941_584375621635004_830406129_n

Niedziela Przedpostna

 Iz 58, 1-11

Stanęliśmy dziś na progu okresu Pasyjnego, lub jak niektórzy mówią, Wielkiego Postu. Najbliższa środa to Popielec – dzień pokuty i modlitwy. Już teraz zapraszam wszystkich na wieczorne nabożeństwo.

I oto na progu tego czasu słyszymy skargę Boga: Oto w dniu waszego postu załatwiacie swoje sprawy i uciskacie wszystkich swoich robotników. Oto gdy pościcie, kłócicie się i spieracie, i bezlitośnie uderzacie pięścią (Iz 58, 3-4).

Izajasz nawiązuje tu do przepisów zakonu, które często były wykonywane w sposób bardzo machinalny i literalny. Przestrzeganie postu, który uważano za jeden z czynników przypodobania się Bogu, bardzo często odbywało się w czasie różnego rodzaju kłótni, sporów, czy nawet walki wręcz. A to była już hipokryzja. Czy coś takiego nazwiesz postem i dniem miłym Panu?  – pyta Bóg ustami proroka Izajasza.

 Gdyby nam, współczesnym, zadać takie pytanie, z oburzeniem stwierdzilibyśmy, że rzeczywiście jest to hipokryzja, którą należy piętnować. Z drugiej jednak strony, uderzmy się w pierś i określmy nasz własny stan duchowy, nasze zachowania w okresie pasyjnym – w czasie dni łaski i zbawienia.

Doskonale wiemy, że czas Wielkiego Postu powinien być czasem wewnętrznego wyciszenia, duchowej refleksji, odsunięcia od siebie absorbujących spraw zewnętrznych, czasem miłosierdzia okazywanego drugiemu człowiekowi. Powinien to być również czas pokuty rozumianej jako upamiętanie, powrót do Boga i Jego Słowa, powrót do społeczności Kościoła – poprzez spowiedź i sakrament Komunii Świętej. W czasie pasyjnym nie powinno się organizować hucznych imprez czy zabaw.

Post w Kościele Ewangelickim ma zatem przede wszystkim postać etycznej postawy wobec drugiego człowieka, a nie powstrzymywanie się od spożywania posiłków. Bo właśnie czas pasyjny, poprzez skupienie, modlitwę i koncentrację na Słowie Bożym, ma umożliwić wierzącym weryfikację postaw, naprawę wyrządzonych innym krzywd, wejrzenie w siebie i podjęcie zobowiązania życia na co dzień według wskazań Ewangelii.

Niech więc, ten rozpoczynający się w środę czas pasyjny, czas postu, odpowiednio przygotuje nasze serca na spotkanie z Bogiem w ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Chrystusie.