Co u oo. paulinów

Kończą się prace renowacyjne przy sklepieniu i emporach kościoła. Kontynuowane będą jeszcze w prezbiterium. Trwa też remont elewacji klasztoru od ul. Św. Antoniego.

Ojciec Waldemar zaprasza młodzież z gimnazjum, liceum i studentów na spotkania grupy modlitewno-biblijnej. Spotkania w poniedziałki o godz. 19.30.

Dzisiaj katolicy obchodzą święto św. Łukasza Ewangelisty.

Św. Łukasz Ewangelista – współpracownik św. Pawła. Jego rodzinnym miastem była Antiochia Syryjska. W tym cała tradycja jest zgodna. Był poganinem, a nie Żydem. Naukę Chrystusa przyjął przed przystąpieniem do św. Pawła. Nie należał do 72 uczniów Pana Jezusa. Z zawodu Łukasz był lekarzem, jak o tym pisze wprost św. Paweł Apostoł (Kol 4, 14). Należał do ludzi wykształconych i doskonale obeznanych z ówczesną literaturą. Świadczy o tym jego piękny język grecki, kronikarska dokładność informacji i umiejętność zdobywania źródeł. Jego znajomość judaizmu jest powierzchowna, a łacińskie imię wskazuje na jego pochodzenie. Około 40 r. po narodzeniu Chrystusa i ok. 7 lat po Jego śmierci zapewne w samej Antiochii stał się wyznawcą Chrystusa.

Atrybutem św. łukasza jest wół. Gołębica symbolizuje Ducha Świętego

Jako jedyny pozostał przy św. Pawle w więzieniu w Rzymie (2 Tm 4, 11). W czasie aresztowania i dwóch lat więzienia św. Pawła w Cezarei Palestyńskiej Łukasz miał dosyć czasu, aby zapytać naocznych świadków o szczegóły, które przekazał w swojej Ewangelii.

    Łukasz zmarł w Beocji przeżywszy 84 lata. Autor tej informacji pisze, że Łukasz zmarł “pełen Ducha Świętego”. Dlatego późniejsze świadectwa o jego męczeńskiej śmierci są raczej legendą. Łukasz zostawił po sobie dwie bezcenne pamiątki, które zaskarbiły mu wdzięczność całego chrześcijaństwa. Są nimi Ewangelia i Dzieje Apostolskie. Chociaż sam prawdopodobnie nie znał Jezusa, to jednak badał świadków i od nich jako z pierwszego źródła czerpał wszystkie wiadomości. Formę i układ swej Ewangelii upodobnił do tekstu poprzedników, czyli do Mateusza i Marka.

     Według legendy, której ślady spotykamy po raz pierwszy dopiero około 530 r. w pismach Teodora Lektora mówi, iż św. Łukasz był pisarzem ikon. Przypisuje mu się autorstwo wielu ikon, w tym powszechnie czczonego w średniowiecznym Bizancjum obrazu Marii Theotokos, Czarnej Madonny czy wizerunku  Matki Boskiej Kostromskiej.

Czytaj więcej  http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/10-18.php3