
Aktualności
Warsztaty językowe z języka cerkiewnosłowiańskiego

Szanowni Państwo!
Z radością informujemy, że otwieramy zapisy na dodatkowe warsztaty językowe – kurs z języka cerkiewnosłowiańskiego od podstaw!
To jeden z najstarszych języków literackich słowiańskich, używany podczas liturgii prawosławnej, ważny z perspektywy i liturgicznej i językoznawczej.
Warsztaty z języka cerkiewnosłowiańskiego są prowadzone przez ks. dr Piotra Nikolskiego. Zajęcia są bezpłatne.
Kurs jest od zera – dla osób, które jeszcze nie uczyły się tego języka!
Daty spotkań:
- 12, 13, 19, 20, 26, 27 maja 2025
- 2, 3 czerwca 2025
Zajęcia zaczynają się o godzinie 18.00, w salce katechetycznej przy katedrze prawosławnej we Wrocławiu.
Bardzo gorąco zapraszamy – uczenie się nowego języka to wspaniała i piękna przygoda, która głęboko poszerza horyzonty człowieka!
Zaproszenie na wrocławską Ekumeniczną Drogę Krzyżową
Po raz pierwszy we Wrocławiu Bracia Dominikanie i Fundacja PRO ARTE zapraszają najserdeczniej na Ekumeniczną Drogę Krzyżową, która zostanie odprawiona w piątek, 11 kwietnia br. w kościele św. Wojciecha /O.O.Dominikanów/, pl. Dominikański 2. Rozpoczęcie o godz. 17.40, po zakończeniu Mszy św.

Rozważania poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej podejmą przedstawiciele różnych denominacji chrześcijańskich, zarówno duchowni, jak i osoby świeckie. Wspólną modlitwę rozpamiętującą Odkupienie Człowieka Ofiarą Jezusa Chrystusa podejmą wspólnoty Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego – parafia Opatrzności Bożej oraz parafia św. Krzysztofa, Kościoła Grekokatolickiego, Kościoła Polskokatolickiego, Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej, Papieskiego Wydziału Teologicznego i Bracia Dominikanie.
Podczas Drogi Krzyżowej usłyszymy rozważania przygotowane specjalnie przez poszczególne wspólnoty chrześcijańskie.
Akompaniament organowy w wykonaniu Tomasza Głuchowskiego.
Drogę Krzyżową poprowadzą przeor klasztoru br. Andrzej Kuśmierski OP i Stanisław Rybarczyk.
Zaproszenie na Drogę Krzyżową “Dla Wrocławian” u bł. Czesława Patrona Miasta
Szanowni Państwo!
Fundacja Pro Arte z serca zaprasza najserdeczniej na organizowaną przez braci Dominikanów niezwykłą Drogę Krzyżową „DLA WROCŁAWIAN” u bł. Czesława Patrona Miasta, która zostanie odprawiona w piątek, 4 kwietnia br. w kościele św. Wojciecha /O.O.Dominikanów/, pl. Dominikański 2. Rozpoczęcie o godz. 17.40, po zakończeniu Mszy św.
Rozważania poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej podejmą znani i wybitni Wrocławianie: dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu dr hab. Kamil Dworaczek, wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dr Marek Mutor, dyrektor Domu Edyty Stein Maria Kromp-Zaleska, Jarosław Broda, poeta, dziennikarz, wydawca, animator kultury, Anna Dorota Władyczka, muzykolog, konsultant ochrony środowiska, przewodnicząca Klubu Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu, Paweł Skrzywanek, Wrocławianin, historyk, animator kultury, Bogusław Kierc, aktor i poeta, prof. dr hab. Stanisław Rosik, historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego, autor książek, red. Jolanta Sąsiadek, była wieloletnia redaktorka wrocławskiego „Gościa Niedzielnego, autorka książek, dr Tomasz Kulikowski kompozytor i organista, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Maria Kokoruz, działacz Związku Ukraińców w Polsce, absolwentka farmacji na Uniwersytecie Medycznym we Lwowie, asystent międzykulturowy we wrocławskiej szkole podstawowej, prof. dr hab. Piotr Drożdżewski z Politechniki Wrocławskiej, chemik i kompozytor, dr Aleksander Beszłej, psychiatra, Dorota Kozak-Rybska z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, z Zespołu dialogu międzykulturowego.
Podczas Drogi usłyszymy rozważania Miłosnej Drogi Krzyżowej, autorstwa wybitnego kaznodziei, dominikanina, br. Adama Szustaka OP. Akompaniament organowy w wykonaniu Artura Piwkowskiego, który na zakończenie zagra preludium chorałowe Johanna Sebastiana Bacha „Jesu meine Freude” oraz improwizowaną medytację organowa na tematy Ubi caritas (gregoriańskie i Taize).
Drogę Krzyżową poprowadzą przeor klasztoru br. Andrzej Kuśmierski OP i Stanisław Rybarczyk.

Zapraszamy do Salonu Dzielnicy Wzajemnego Szacunku – 9.04.2025
Fundacja Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań ma przyjemność zaprosić do wyjątkowego Salonu Dzielnicy Wzajemnego Szacunku na uroczystość upamiętnienia 80. rocznicy śmierci Dietricha Bonhoeffera.

Spotkanie odbędzie się w środę, 9 kwietnia 2025 r. o godzinie 19:00 w sali parafialnej kościoła ewangelickiego przy ul. Kazimierza Wielkiego 29 we Wrocławiu.
Gośćmi Salonu będą:
- ks. radca Marcin Orawski, który wygłosi wystąpienie na temat “Kilka myśli o teologii Bonhoeffera”
- ks. Karol Długosz, który wygłosi wystąpienie na temat “Parafia św. Krzysztofa a Bonhoeffer”
- prof. Wojciech Szczerba, który wygłosi wystąpienie na temat “Bonhoeffer w Stanach Zjednoczonych”
Na zakończenie spotkania odbędzie się krótki koncert pieśni pasyjnych, w wykonaniu chóru Capella Ecumenica oraz pani Julietty Gonzales-Springer.
W tym samym dniu o godzinie 12.00 odbędzie się złożenie kwiatów pod pomnikiem Dietricha Bonhoeffera przed kościołem św. Elżbiety.

Od 2014 roku jest delegatem do Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Diecezjalnym Wizytatorem Nauczania Kościelnego.
22 marca 2025 został wybrany na biskupa kościoła ewangelicko-augsburskiego diecezji wrocławsko-szczecińskiej.

W 2002 roku Wojciech Szczerba został dziekanem Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu. W roku 2006 objął funkcję Rektora uczelni. Jest także redaktorem naczelnym czasopisma Theologica Vratislaviensia oraz autorem wielu publikacji z zakresu patrologii, tradycji reformacyjnej i ekumenizmu, w tym dwóch książek poświęconych koncepcji uniwersalnego zbawienia w myśli wczesnochrześcijańskiej. Od wielu lat zaangażowany jest w dialog ekumeniczny i międzyreligijny.
Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za działalność na rzecz mniejszości narodowych i religijnych w Polsce (2018).

Praktykę kandydacką rozpoczął w Olsztynie i Olsztynku, a ukończył w Żorach i Warszowicach. Został wyświęcony (ordynowany) na duchownego 6 września 2014 roku w Żorach i skierowany do tejże parafii na wikariat. W latach 2015–2018 pełnił funkcje: asystenta Biskupa Kościoła, duszpasterza niemieckojęzycznych ewangelików w Warszawie, opiekuna Polskiego Duszpasterstwa Ewangelickiego w Holandii oraz asystenta duszpasterza Ewangelickiego Duszpasterstwa Studentów ChAT w Warszawie. W tym czasie zorganizował wraz ze Stowarzyszeniem Joannici Dzieło Pomocy, międzynarodowy bieg sztafetowy “500 lat Reformacji” (z Wittenbergi, przez Wrocław do Cieszyna, na dystansie 842 km). W latach 2018–2021 był wikariuszem parafii w Bielsku, a od kwietnia 2020 roku koordynatorem ds. mediów diecezji cieszyńskiej.
Decyzją konsystorza od 1 sierpnia 2021 roku jest proboszczem-administratorem parafii św. Krzysztofa we Wrocławiu. Zasiada w zarządzie Towarzystwa Psychologii i Poradnictwa Pastoralnego. Członek Society for Intercultural Pastoral Care and Counselling (SIPCC), Stowarzyszenia Księży i Katechetów (SKiK) oraz Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego (PTEw). W latach 2011–2013 ukończył, pod egidą ks. Helmuta Weissa z Niemiec, dwa roczne kursy duszpasterskie (podstawowy i zaawansowany) w Centrum Misji i Ewangelizacji. W latach 2011–2016 współredagował ewangelicki kwartalnik “Słowo i Myśl”.

WARSZTATY JĘZYKOWE – edycja wiosna 2025

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów językowych!
Oferujemy warsztaty z języków:
- cerkiewnosłowiańskiego – kontynuacja zajęć
- łaciny – kontynuacja zajęć
- jidysz – kontynuacja zajęć
- hebrajskiego (od podstaw)
- greki (od podstaw)
Warsztaty zostaną przeprowadzone według autorskich programów przygotowanych przez zaproszonych do współpracy nauczycieli. Podczas spotkań uczestnicy zapoznają się z zasadami pisowni oraz podstawami czytania (w przypadku zajęć od podstaw) lub będą rozwijać już poznane wiadomości.
Prowadzący przybliżą także historię, bogactwo literatury i kultury każdego języka.
Każdy warsztat obejmuje łącznie 20 godzin nauki – 10 spotkań po 2 godziny.
Na warsztaty zapraszamy osoby od 18. roku życia.
KOSZT
Warsztaty są bezpłatne, uczestnik warsztatów zobowiązuje się do udziału w minimum 80% zajęć.
Ilość miejsc jest ograniczona.
DATY I MIEJSCA
język jidysz – kontynuacja nauki:
- miejsce: sala w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. św. Jadwigi 3/4 we Wrocławiu)
- daty: 2.04., 9.04., 16.04., 23.04., 30.04., 7.05., 21.05., 28.05., 4.06., 11.06.2025
- rozpoczęcie o godzinie 16.30
- Wymagania dołączenia do grupy: znajomość alfabetu oraz czasu teraźniejszego.
język starocerkiewnosłowiański – kontynuacja nauki:
- miejsce: sala katechetyczna przy katedrze prawosławnej (ul. św. Mikołaja 40 we Wrocławiu)
- daty: 22, 28, 29 kwietnia 2025, 5, 6, 12, 13, 19, 20, 27 maja 2025
- rozpoczęcie o godzinie 18.00
- Wymagania dołączenia do grupy: znajomość alfabetu oraz umiejętność rozczytania tekstu
- Jest możliwość bezpłatnej konsultacji online przed dołączeniem do grupy, proszę kontaktować się z prowadzącym zajęcia: nikolius@poczta.onet.pl
język łaciński – kontynuacja nauki
- miejsce: biuro Fundacji Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań (ul. św. Antoniego 25, Wrocław)
- daty: 10.06., 11.06., 13.06., 16.06., 18.06., 23.06., 25.06., 27.06., 30.06., 1.07.
- rozpoczęcie o godzinie 17.00
- Wymagania dołączenia do grupy: uczestnicy powinni być zaznajomieni z podstawami dotyczącymi wymowy i z odmianą czasownika “być”.
greka:
- miejsce: biuro Fundacji Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań (ul. św. Antoniego 25, Wrocław)
- daty: 1.04; 3.04; 10.04; 15.04; 24.04; 29.04; 1.05; 6.05; 8.05; 13.05
- rozpoczęcie o godzinie 17.00
język hebrajski:
- miejsce: biuro Fundacji Wzajemnego Szacunku 4 Wyznań (ul. św. Antoniego 25, Wrocław)
- daty: 23.04 (śr.), 28.04 (pn.), 30.04 (śr.), 5.05 (pn.), 7.05 (śr.), 12.05 (pn.), 14.05 (śr.), 19.05 (pn.), 26.05 (pn.), 28.05 (śr.)
- rozpoczęcie o godzinie 16.00
ZAPISY
język jidysz – zapisy TUTAJ
język cerkiewnosłowiański – TUTAJ
język hebrajski – TUTAJ
język łaciński – TUTAJ
greka – TUTAJ
Przy trudnościach lub problemach z zapisem prosimy o kontakt mailowy: biuro@fundacja4wyznan.pl
PROWADZĄCY:
Tomasz Duda – język hebrajski
Nauczyciel języka hebrajskiego i języka polskiego, nauczyciel akademicki, popularyzator wiedzy. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim ze specjalizacją: historia i kultura Żydów polskich. Od lat w szkołach we Wrocławiu uczy języków: polskiego i hebrajskiego. W Katedrze Judaistyki wykłada „Wprowadzenie do judaizmu” oraz język hebrajski. Przygotowuje i prowadzi warsztaty oraz popularne wykłady otwarte promujące wiedzę.
dr Anna Kałużna – język jidysz
Pracuje w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, jidyszystka, w swojej pracy doktorskiej zajmowała się powojennym teatrem żydowskim na Dolnym Śląsku.
ks. dr Piotr Nikolski – język starocerkiewnosłowiański
Duchowny prawosławny. Ukończył studia na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, w tymże roku otrzymał święcenia kapłańskie. Głównym kierunkiem zainteresowań naukowych ks. Piotra Nikolskiego są relacje prawosławnej i rzymskokatolickiej tradycji ascetycznych w kontekście dialogu ekumenicznego. Od kilku lat zajmuje się tłumaczeniem prawosławnej literatury ascetycznej na język polski.
Krzysztof Banaszak – język łaciński i greka
Filolog klasyczny, wykształcony na wrocławskich uczelniach i międzynarodowych kursach, na których szybko sam zaczął nauczać. Wyróżnia go solidna wiedza teoretyczna na temat języków i kultury starożytnej, ale też nowoczesne podejście do nauczania, które inspiruje studentów do aktywnego uczestnictwa w procesie edukacji. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu zajęć z zakresu języka łacińskiego oraz greckiego, a także w krytycznej analizie tekstów klasycznych. Posiada umiejętność przekształcania trudnych zagadnień w angażujące lekcje. Przyciąga uczniów, którzy cenią sobie nowoczesne metody nauczania (przykładowo KB mówi płynnie w języku łacińskim i w ten sposób naucza), takie jak TPR, projektowanie gier językowych czy debaty, co skutkuje zwiększoną motywacją i zaangażowaniem studentów. Oprócz działalności naukowej, aktywnie uczestniczy w życiu akademickim uczelni, organizując warsztaty, seminaria oraz wydarzenia popularyzujące kulturę i języki starożytne wśród szerszej społeczności (np. cykliczne Scholae Wratislavienses). Tabelki odmiany uważa za przydatne podsumowanie wiedzy, ale odkłada je na później, bo jak powiedział: “nic dziwnego, że studenci nienawidzą lektoratu, skoro katuje się ich zupełnie niepotrzebną pracą pamięciową, podczas gdy te same lub lepsze efekty uzyskaliby przez ekstensywne czytanie i rozmowę w języku”.

Zapraszamy do Salonu Dzielnicy Wzajemnego Szacunku – 26.02.2025
Fundacja Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań ma przyjemność zaprosić do pierwszego w roku 2025 Salonu Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, który odbędzie się w środę, 26 lutego 2025 r. o godzinie 19:00 w sali parafialnej kościoła ewangelickiego przy ul. Kazimierza Wielkiego 29 we Wrocławiu.
Gościem będzie ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek.
Temat wystąpienia to Teologiczne problemy w opowiadaniu Józefa Wittiga Odkupienie.

Bogdan Ferdek, prof. dr hab, wykładowca teologii dogmatycznej na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, najważniejsze publikacje: Duch Boży nad wodami Renu. Refleksje nad ścieżkami nadreńskiej pneumatologii, Wrocław 2010; O odpustach 500 lat później. Ekumeniczna lektura 95 tez ks. dr. Marcina Lutra, Wrocław 2017; Logos nadziei. Camino jako labolatorium nadziei, Wrocław 2020.
Zmarł ks. prof. Michał Czajkowski
W sobotę, 15 lutego 2025 r., zmarł w wieku 90 lat ks. prof. Michał Czajkowski, profesor nauk teologicznych, autor wielu publikacji w tym poświęconych dialogowi chrześcijaństwa i judaizmu. Były współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, od wielu lat do swojej śmierci członek Rady Fundatorów Fundacji „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”.
Niechaj Jego dusza będzie związana w węzeł życia wiecznego.
Spoczywaj w pokoju.
Zarząd, Rada Fundatorów i Współpracownicy Fundacji „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”

https://wiez.pl/2025/02/15/miejsce-na-cisze-ks-michal-czajkowski-1934-2025/