Komentarz judaistyczny – szabat 14.11.2014

żydowski_ogólny

Osoba studiującą Torę musi zadawać sobie pytanie: czy mój los jest wyznaczony przez Boga, czy też bieg życia zależny jest od naszych postępków? Wydaje się, że scena Akedy, ofiary Izaaka,jest dobitnym przykładem na całkowitą zależność naszego życia od woli Boga.Czytanie Tory na ten tydzień wskazuje na coś przeciwnego.

Abraham wysyła swego sługę miejsca urodzenia, do odległego Ur, by zalazł żonę dla Izaaka. Sługa, po przybyciu na miejsce modli się:

„Panie, Boże Pana mego Abrahama, spraw, abym spotkał ją dzisiaj; bądź łaskaw dla mego pana Abrahama!Gdy teraz stoję przy źródle i gdy córki mieszkańców tego miasta wychodzą, aby czerpać wodę, niechaj dziewczyna, której powiem: Nachyl mi dzban twój, abym się mógł napić, a ona mi odpowie: Pij, a i wielbłądy twoje napoję, będzie tą, którą przeznaczyłeś dla sługi swego Izaaka; wtedy poznam, że jesteś łaskaw dla mego pana” (Rdz 24, 12-14, cytaty za Biblią Tysiąclecia).

Skoro wszystko zależy od woli Boga, to jaka jest szansa, by sługa Abrahama spotkał dziewczynę, która postąpi dokładnie tak, jak to sobie wymyśli? Logicznie: jedna szansa na milion.A jednak Rebeka zrobiła dokładnie to, co wydaje się nieprawdopodobne, powiedziała: „Pij, panie mój – i szybko pochyliła swój dzban, i dała mu pić” (Rdz 24, 18).

Wydaje się nam, że najważniejsze są głośne wydarzenia: lądowanie Amerykanów na Księżycu, odnalezienie formuły DNA czy stworzenie platformy społecznościowej Facebooka. Jednak może być inaczej. Oto zwykła dziewczyna podaje dzban z wodą spragnionemu turyście. Wydaje się to być banalnym wydarzeniem.

Codzienne wydarzenia wydają się być nudnymi i trywialnymi. Życie nie jest pełne fajerwerków. Tora wymaga od nas wytrwałego, codziennego trudu życia w rodzinie i w społeczności. Naszą powinnością jest pomaganie innym, bycie życzliwym.Tutaj warto reklamować akcję zbiórki w naszej Gminie Żydowskiej używanych rzeczy: odzieży, pościeli i ręczników. Jeśli nam są niepotrzebne, oddajmy je tym, którym mogą być użyteczne. Ten prosty akt może coś zmienić.

W paraszy na ten tydzień młoda kobieta, Rebeka podaje życzliwie wodę słudze Abrahama i jego wielbłądom. Jak pisze rabin Abraham J.Twerski: niby nic nadzwyczajnego,ale ten fakt zmienił życie Rebeki i uczynił ją matriarchinią Izraela.