Komentarz judaistyczny – szabat 7.11.2014

żydowski_rabin

Kiedy Abraham i Sara dowiadują się od aniołów, że zostaną rodzicami (Bereszit, Genesis 18), nie mogą w to uwierzyć. Z tekstu wynika, że Sara jest w zaawansowanym wieku i już nie miesiączkuje. Nic zatem dziwnego, że uznają wiadomość za cudowną, choć cudów, dostając wiadomość od aniołów, można się chyba spodziewać.

Sara uważa, że wiadomość jest nie tylko cudowna, ale i niedorzeczna. Tekst Tory (Bereszit 18:12) mówi:

„I roześmiała się Sara w duszy, mówiąc: Czyżbym po zwiędnięciu moimi miała doznać rozkoszy? – a pan mój starcem” (tłum. Izaak Cylkow).

Jak dowiadujemy się w czytaniu z zeszłego tygodnia (Bereszit 16:2), Sara była pozbawiona nadziei na posiadanie potomstwa do tego stopnia, że zasugerowała, aby Abraham miał dziecko z Hagar a nie z nią. Niektórzy komentatorzy twierdzą , że nie uwierzyła, że słowa anioła sprawdzą się.

Ciekawa rzeczy wydarza się, gdy Bóg pyta Abrahama o słowa Sary. Mówi do Abrahama (Bereszit 18:13):

„Czemuż to śmiała się Sara mówiąc: czyżbym rzeczywiście rodzić miała, gdy się zestarzałam?”.

Bóg pyta tylko dlaczego Sara zakwestionowała swoją płodność, pomijając jej uwagę o zaawansowanym wieku Abrahama i potencjalnej niemożności poczęcia i wychowania kolejnego dziecka.

Dlaczego tą kwestię Bóg pominął? Tradycyjnie rozumiemy te przeoczenie jako pomoc Boga w nieskłóceniu Abrahama i Sary. Abraham mógłby się poczuć urażony, a nawet zmartwiony, gdyby wiedział, że jego żona myśli, że jest zbyt stary, aby mieć dziecko.  Ale, wiedząc o słowach swojej żony, będzie w stanie ją wspierać. Dlatego Bóg pyta wyłącznie o słowa Sary dotyczące jej samej, a pomija uwagę o Abrahamie.

Wartość pokoju jest większa niż wartość całkowitej prawdy. Bóg nie okłamał Abrahama, ale uważał na to, co do niego mówi.

Również my powinniśmy być ostrożni dzieląc się faktami i plotkami. Z całą pewnością nie powinniśmy rozgłaszać fałszywych plotek, ale, jak uczymy się z tej historii, nawet jeśli mówimy prawdę i nawet jeśli dotyczy ona naszego rozmówcy bezpośrednio, nie zawsze należy się tym dzielić. Relacje międzyludzkie są delikatne i zawsze powinniśmy mieć na uwadze.

Szabat szalom!