Stanisław Michał Rybarczyk
dyrygent, animator kultury, menedżer i pedagog, działacz na rzecz dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego, współpracy międzynarodowej i międzykulturowej.
W latach 1984-94 był dyrygentem Opery Wrocławskiej, gdzie zrealizował wiele premier, m. in. „Straszny dwór” St. Moniuszki, „Manru” I. Paderewskiego, „Napój miłosny” Donizettiego, „Holendra tułacza” R. Wagnera. Łącznie kilkadziesiąt oper.
Od roku 1985 do 1989 był równocześnie związany zawodowo z Wojewódzkim Domem Kultury we Wrocławiu, a w 1990 r. z Centrum Sztuki „Impart”. W latach 1985-90 był dyrygentem i kierownikiem artystycznym Kameralnego Chóru Męskiego „Cantilena”, z którym zdobył m. in. I nagrodę na Dniach Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce /1987/ oraz III nagrodę i nagrodę specjalną na Festiwalu w Oldenzaal /Holandia, 1988/. W latach 1986-90 był także dyrygentem i kierownikiem artystycznym, założonego przez siebie, Wrocławskiego Chóru Chłopięcego „Pueri Consonantes”.
W latach 1989-1991 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Zespołu Kameralnego PR i TV we Wrocławiu, /Chór i Orkiestra Kameralna/, z którym dokonał wielu nagrań, szczególnie muzyki polskiego baroku i renesansu.
Od 1991 r. współpracuje jako dyrygent z wrocławską Agencją Artystyczną „Pro Musica” i jej zespołami, w szczególności z Wielką Operą Polską. Podczas wielu koncertów i spektakli europejskich dyrygował m. in. „Czarodziejskim fletem” W.A. Mozarta, „Nabucco” G. Verdiego, „Carmen” G. Bizeta, „Aidą“ G. Verdiego, „Carmina Burana“ C. Orffa, Galą Operową i Galą Straussowską.
W latach 1991-95 współpracował z Theater Goerlitz /Niemcy/.
Współpracował także z Nadace Hans Krasa – Terezin /Czechy/
W latach 1993-96 był wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
W latach 1993-97 był dyrygentem i kierownikiem artystycznym założonego przez siebie Chóru Kameralnego Filharmonii Wrocławskiej, specjalizującego się w muzyce oratoryjnej. Z Zespołem tym wystąpił na licznych koncertach w kraju i poza granicami, a także zrealizował szereg nagrań.
Od 1994 do 2004 r. był dyrygentem Orkiestry Symfonicznej i Kameralnej wrocławskiego Liceum Muzycznego.
Od 1996 r. jest dyrygentem i dyrektorem artystycznym założonego przez siebie Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu – jedynego chóru synagogalnego w Polsce.
Od 2000 r. jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem Polsko-Niemieckiej Młodej Filharmonii Dolny Śląsk.
W latach 2002-05 był dyrygentem Chóru Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
Od 1999 r. jest dyrektorem artystycznym, zainicjowanych przez siebie, prestiżowych wrocławskich przedsięwzięć artystycznych: „Wieczorów Tumskich”, „Koncertów Hawdalowych”, Festiwalu Kultury Żydowskiej „Simcha” /wraz z Karoliną Szykier – Koszucką/, a także Dolnośląskich Koncertów Hawdalowych.
W latach 2004-07 był dyrektorem artystycznym „Young Classic Wratislavia” Festiwalu Młodych Orkiestr, a w latach 2005-07 – Wieczorów Świdnickich.
Od 1996 r. jest współwłaścicielem i dyrektorem Agencji Artystycznej Art & Business Direction. W latach 1999-2002 był dyrektorem i właścicielem Agencji Artystycznej „Wieczory Tumskie”
W latach 2002-05 był prezesem zarządu Fundacji Pro Arte we Wrocławiu, a od 2005 r. jest jej dyrektorem artystycznym.
Wspólnie z Jerzym Kichlerem zainicjował powstanie Fundacji „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”. W latach 2005-06 był wiceprzewodniczącym, a od 2006 r. jest przewodniczącym zarządu Fundacji Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań we Wrocławiu.
W Dzielnicy Wzajemnego Szacunku powołał do życia cykl „Biblia i Muzyka”, zainicjował warsztaty „Śpiewaj z rabinem, pastorem i księdzem”, założył ponadto Salon Dzielnicy Wzajemnego Szacunku.
W roku 2010 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.
Od 2011 roku jest dyrektorem artystycznym i wiceprezesem zarządu Fundacji „PRO ARTE 2002”.
Od 2012 roku jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie.
Wystąpił na wielu festiwalach w kraju m. in. na Wratislavia Cantans, Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Muzyka w dawnym Krakowie, Silesia Sonans, Legnica Cantat, Festiwalu Musica Antiqua Europae Orientalis w Bydgoszczy, Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie, Festiwalu Gaude Mater w Częstochowie, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Opolskich Dniach Oratoryjnych, Festiwalu „Warszawa Singera” i za granicą m. in w Rydze, Wiesbaden, Nancy, Madrycie, Berlinie i Tallinie.
Prowadził koncerty symfoniczne i oratoryjne w filharmoniach. Nagrywał dla PR i TV, a także dla rozgłośni zagranicznych. Ma w swoim dorobku płyty CD oraz audycje radiowe i telewizyjne.
Dyrygował koncertami w większości krajów europejskich i w Chinach.
Dokonał szeregu prawykonań m. in. Mszy Polskiej i Oratorium „Pieśń Świata” Hadriana Filipa Tabęckiego.
Jest autorem widowiska „Koniec wieku – spotkanie kultur”, które było prezentowane podczas „Milenium Wrocław 2000” i w wielu miastach Polski. Współpracował przy realizacji wielu wielkich widowisk m. in. „Anioły Europy”, „Misterium Iniquitatis”, „Requiem Pro Pace”.
Koncertował i współpracował z wieloma znakomitymi Artystami: Jerzym Maksymiukiem, Stefanem Stuligroszem, Adamem Hanuszkiewiczem, Josephem Malovanym, Radosławem Żukowskim, Haliną Słoniowską, Piotrem Łykowskim, Moshe Sternem, Kazimierzem Myrlakiem, Romualdem Sroczyńskim, Januszem Monarchą, Krzysztofem Kolbergerem, Jerzym Mechlińskim, Bogusławem i Krzysztofem Bruczkowskimi, Lwem Kuznietzovem, Andorem Izsakiem, Bente Kahan, Justyną Steczkowską, Wiesławem Hejną, Romanem Kołakowskim, Alberto Mizrahim i wieloma innymi.
Współpracował przy realizacji filmów: „Seszele”, w reżyserii Bogusława Lindy, „Deszczowy żołnierz” i „Wygrany” w reżyserii Wiesława Saniewskiego oraz kilku innych. Występował także w epizodach aktorskich.
Był wielokrotnie jurorem konkursów wykonawczych i kompozytorskich.
Jest laureatem Nagrody im. św. Brata Alberta. Wyróżniony został m. in. odznaką Zasłużony Działacz Kultury, medalem „Pontificia Facultas Theologica Wratislaviensis”, polsko-niemiecką nagrodą „Germanus”, medalami „Zasłużony dla Tolerancji” i „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”. Otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury oraz nagrodę Dyrektora Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.
Od 1995 r. jest członkiem Rotary International.